https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/oneticket-prechazi-do-dalsi-faze
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MD ČR: OneTicket přechází do další fáze

11. prosince 2020 | MD ČR
Systém jednotného tarifu na české železnici, zkráceně OneTicket, vstupuje od neděle 13. prosince do další fáze. Po úspěšném testování v pilotním provozu na dvou linkách mohou cestující využívat jeho výhody na všech spojích, které objednává Ministerstvo dopravy a kraje. Jízdenka OneTicket nabídne jednoduché cestování bez toho, aby lidé museli řešit, s kterými dopravci jedou. Nově nabídne také věrnostní slevu 25 %.

Do systému se zapojuje celkem 13 dopravců, kteří provozují spoje v tzv. závazku veřejné služby. Komerčně provozované linky dopravců, jako je například Praha–Ostrava, se k jednotnému tarifu připojí postupně v příštím roce.

„Největší výhodou OneTicket je její využití napříč dopravci. Je to pohodlný způsob cestování. Pořídíte si jednu jízdenku na celou cestu a nemusíte se vůbec zabývat tím, kdo který spoj provozuje. Koupit si můžete jízdenku jednorázovou, zpáteční nebo také traťovou pro pravidelné dojíždění do práce či síťovou pro neomezené cestování po Česku. Nyní startuje ostrý provoz systému, jeho rozvoj tím ale nekončí. Kromě rozšíření OneTicket na komerční spoje v příštím roce plánujeme i zavádění dalších funkcionalit, jako je například rezervační systém,“ vysvětluje ministr dopravy Karel Havlíček.

Kdy má pro cestující význam použít OneTicket
* Když na své trase přestupují mezi vlaky různých dopravců. Cestující z Brna do Opavy pojede s největší pravděpodobností rychlíkem RegioJet z Brna do Ostravy-Svinova a dále využije návazný spoj ČD. Dosud by potřeboval dvě jízdenky, nově mu bude stačit jedna.
* Když cestují do práce nebo do školy pravidelně na trase, kde jezdí více dopravců. Například cestující z Plas do Plzně mohou využít jak regionální spoje ČD, tak rychlík společnosti GW Train Regio. S traťovou jízdenkou OneTicket pro úsek Plasy–Plzeň mohou jezdit libovolně spoji obou dopravců a nemusí například cestou domů řešit, na který spoj kterého dopravce se musí trefit.
* Když jezdí jen občas a nechtějí se vůbec zabývat tím, že existuje na dráze více dopravců. Pro ty, kteří jedou jen občas a nechtějí se zabývat tím, které dopravce musí cestou vystřídat, bude OneTicket pohodlným řešením v podobě jedné jízdenky z výchozí do cílové stanice.
* Když mají zájem o neomezené cestování po celé železniční síti. S tím, jak přibývá železničních dopravců, zároveň klesá možnost využít celostátních síťových jízdenek jednotlivých dopravců. Právě to řeší síťová jízdenka OneTicket. S ní se dostanete vždy a všude.

OneTicket nenahrazuje jízdenky jednotlivých dopravců, lidé si sami mohou vybrat, čemu dají přednost. Jedna jízdenka také chrání práva cestujících v rámci celé přepravy. V případě velkého zpoždění mají nárok na asistenci a finanční kompenzaci. Při cestování s OneTicket lze vše vyřešit na jednom místě. Všichni dopravci ručí za cestu společně a nerozdílně.


V kterých spojích platí OneTicket

OneTicket se testoval už od 14. června ve dvou pilotních oblastech, na tratích mezi Plzní a Mostem a mezi Českou Lípou a Rumburkem. K 8. prosinci se v rámci pilotního provozu prodalo 10 800 jízdenek. Největší zájem byl o OneTicket na Českolipsku, kde mohou lidé souběžně využívat osobní vlaky ČD a rychlíky Arrivy.

„Systém dává lidem více možností a volnosti. Nemusíte se bát, že vás s třeba růžovou jízdenkou nesvezou ve fialovém vlaku. Pokud vám navíc nějaký vlak ujede, sveze vás se stejnou jízdenkou jiný,“ říká ředitel státního podniku CENDIS Jan Paroubek, který celý systém Ministerstvu dopravy dodává. „Na webu oneticket.cz nebo v aplikaci si můžete vyhledat spojení a jízdenku si tam můžete rovnou také koupit. Je to velmi jednoduché,“ doplnil Paroubek.


Sleva 25 % na jednosměrné i zpáteční jízdní doklady

Od 13. prosince 2020 si mohou cestující koupit vedle běžného tarifu jednotné jízdenky také OneTicket jízdenku jednosměrnou nebo zpáteční se slevou 25 %. K tomu je třeba Vstupní doklad SJT25. V nabídce je varianta na 90 a na 365 dní za 236, respektive 565 korun. Jedna jízdenka zohledňuje i státem nařízené slevy pro děti, studenty, mladistvé a seniory, přičemž slevy se mezi sebou nedají kombinovat. Cestující tedy využívá buď SJT25 nebo státem nařízenou slevu.


Asistence pro hendikepované

OneTicket pomáhá rovněž cestujícím s hendikepem. Ti se mohou o své cestě poradit a případně si rovnou objednat asistenci na nádraží i pomoc při přepravě na invalidním vozíku. Stačí předem napsat na e-mail asistence@oneticket.cz nebo zavolat na telefonní číslo, které najdou na webu oneticket.cz. Pokud je to technicky možné, dispečink jim zajistí cestu z výchozí do cílové stanice a domluví pomoc se všemi dopravci, jejichž spoje potřebuje hendikepovaný cestující využít.


Na spuštění OneTicket jsou připraveni i dopravci

České dráhy, které provozují nejvíce závazkových spojů, se už do systému zapojily během jeho testování. „Pilotní projekt nám poskytl možnost se zapojit do přípravy systému jednotného tarifu a aktivně se podílet na jeho vývoji,“ uvedl Ivan Bednárik, předseda představenstva a generální ředitel ČD. „Jízdenku OneTicket je možné už teď koupit prostřednictvím všech našich prodejních kanálů, tedy na pokladnách, u průvodčích, v e-shopu ČD a také v mobilní aplikaci Můj vlak. Od neděle lze koupit jízdenku na všechny spoje, které jezdí v závazku veřejné služby. Systém jednotného tarifu přinese cestujícím bezesporu zjednodušení cestování a odbavení na relacích, kde lidé využívají služeb více dopravců. To může přispět k posílení konkurenceschopnosti železnice jako celku, například oproti cestám autem. Pokud jde o zapojení komerčních spojů, tedy těch, které vypravujeme na vlastní obchodní riziko, tak jejich plné zapojení plánujeme spolu s Ministerstvem dopravy, státním podnikem CENDIS i některými komerčními dopravci v průběhu prvního čtvrtletí příštího roku,“ doplnil Bednárik.

RegioJet do systému OneTicket vstoupí nejprve s rychlíky na lince R8 Brno–Přerov–Ostrava–Bohumín a s osobními vlaky v Ústeckém kraji. „Největší výhodou pro cestující bude to, že se jim zjednoduší cestování, když cestují nebo pravidelně dojíždějí například z Valašska a dalších regionů do Brna či Ostravy, kdy nově mohou výhodně cestovat s přestupem na rychlíky na lince R8. Na jednu jízdenku tak bude moci cestující jedoucí například ze Vsetína či Velkých Karlovic do Brna cestovat bez ohledu na to, že po cestě využije několik dopravců. Zároveň si pohodlně koupí jednu jízdenku na celou trasu na jednom místě,“ vysvětlil mluvčí společnosti Aleš Ondrůj.

Podle mluvčího Leo Expressu jednotný tarif usnadní cestování na Orlicku cestujícím, kteří díky němu nebudou muset řešit nákup jízdního dokladu na návazného dopravce v Ústí nad Orlicí, například při cestě z Letohradu do Brna. „V systému jednotného tarifu vidíme potenciál k posílení turismu v rámci Česka, věříme, že díky usnadnění cestování a plánování k železnici přiláká nové zákazníky,“ sdělil Emil Sedlařík.

Do systému jednotného tarifu se od 13. prosince 2020 zapojí se závazkovými spoji:
České dráhy
Leo Express
RegioJet ÚK
RegioJet
GW Train Regio
Arriva
Die Länderbahn CZ
Die Länderbahn GmbH
Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD)
AŽD
KŽC Doprava
MBM Rail
Railway Capital
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist