https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/opakovane-havarie-ve-spolane-musi-vest-ke-zmene
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Arnika - Program Toxické látky a odpady: Opakované havárie ve Spolaně musí vést ke změně

23. srpna 2002 | Arnika - Program Toxické látky a odpady
Autor: Marek Jehlička, tel: 0606/727942
"Myslíme si, že přišla na řadu otázka přinejmenším přerušení výroby na bázi chloru v chemičce, která takto zatěžuje svoje okolí a její konverzi na výrobu šetrnější k životnímu prostředí. V té souvislosti je jistě načase také přemýšlet o omezení spotřeby PVC a tím pádem i jeho nebezpečné výroby ve Spolaně," shrnul postoj ARNIKY v reakci na další havárii v neratovické chemičce vedoucí programu Toxické látky a odpady, RNDr. Jindřich Petrlík. ARNIKA se obrátí s tímto podnětem na ministra životního prostředí, Libora Ambrozka.

O novém úniku chloru ze Spolany Neratovice se okolní obce, stejně jako v předešlých dnech, nic nedozvěděly. V Kozlech opakovaný únik odhadli podle sirén houkajících v Neratovicích a oblaku škodlivin valícího se k nim. Obyvatelé z okolí Neratovic by měli utěsnit svá okna a pokud možno nevycházet ven.

Spolana ohrožuje své okolí také úniky rtuti a dalších toxických látek do okolního prostředí.

ARNIKU o úniku chloru informovala jedna z obyvatelek obce Kozly v Polabí. Ze Spolany se na jejich obec valí bílý mrak. Opakovaný únik chloru potvrzuje i fakt vyhlášení chemického poplachu 3. stupně v Neratovicích. Pro zemědělce z okolí Neratovic to věští trvalé problémy. Úrodu spálenou opakovanými úniky chloru budou moci vyhodit a je otázka, zda na svých polích budou moci vůbec dál něco pěstovat.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist