https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/open-air-festival-bude-diky-spolupraci-s-telefonicou-opet-zeleny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Telefónica O2: Open Air Festival bude díky spolupráci s Telefónicou opět zelený

1. srpna 2011 | Telefónica O2
Open Air Festival, letní svátek hudby, který proběhne od 11. do 13. 8. 2011 v Panenském Týnci, letos obhajuje titul A Greener Festival Award. Chce totiž znovu patřit mezi nejekologičtější festivaly planety. To znamená především čisté, uklizené a pro návštěvníky komfortní prostředí. "SpolečnostTelefónica i tento rok financuje a pomáhá pořádající agentuře zajistit ekologický průběh festivalu. A ambicí je loňskou, vysoko nastavenou, laťku ještě překonat," říká Dana Dvořáková, předsedkyně správní rady Nadace O2 a ředitelka pro korporátní komunikaci společnosti Telefónica Czech Republic.

Jak toho Open Air Festival docílí? Bude se třídit jako o závod. Nově přibudou barevné kontejnery na tříděný odpad. Festival také zavádí jednotný zalohový systém na veškeré bioplastové kelímky, plastové lahve a plechovky ve výši symbolické 1 Kč. Ekologicky smýšlející návštěvníci tak dostanou šanci přivydělat si na "špinilech", kteří pohazují plechovky a láhve po areálu. Novinkou je aplikace Jízdomat, díky které můžou návštěvníci festivalu nabídnout volná místa ve svém autě nebo se naopak s někým na místo svézt.

Nezvyklé aktivity se chystají také v Think Big stanu, který ve svém názvu nese jméno nového programu Nadace O2. Program byl spuštěn v květnu a pomáhá na svět všem dobrým nápadům mladých lidí, kteří chtějí něco vytvořit nebo změnit ve svém okolí. Stan nabídne kromě informací o programu třeba také dobíjení mobilu pomocí šlapání na rotopedu. Mimochodem díky energickému "výšlapu" si bude možné při "eko spinningu" ještě prohlédnout několik krátkých filmů. Vznikne tak opravdové "ekokino".

Třídíme plast, sklo, papír, ale dokonce i zářivky, fritovací olej...

Festival klade důraz na kompostování vyprodukovaného bioodpadu. Vedle, pro spousty lidí běžného, třídění plastu, skla a papíru, se budou třídit také nápojové kartony, hliníkové plechovky, vybité baterie, rozbité zářivky, použitý fritovací olej... a hlavně festivalové BRKO. Zkratka znamená biologicky rozložitelný komunální odpad, kterého festivaloví návštěvníci vyprodukují několik tun.

"Veškeré zbytky z jídel společně s tácky, talířky, miskami a kelímky od teplých a studených nápojů budou tedy zkompostovány," říká manažerka festivalu Marie Marková. "Ano slyšíte správně, veškeré nádobí včetně kelímků na pivo budou totiž z bioplastu, nebo-li z PLA (polylaktid acid). Pro většinu nicneříkající chemická zkratka značí bioplast vyráběný z kukuřičného, obilného či bramborového škrobu. Uhlíková stopa těchto kelímků, je prokazatelně nižší než u kelímků vyráběných z fosilních zdrojů - tedy ropy," dodává Marie. Zkompostováním odpadů sníží festival emise oxidu uhličitého a metanu do ovzduší. Uhlík obsažený v bioodpadech se zakomponuje do kompostu a neodchází do atmosféry jako u spalování nebo skládkování.

Na festivalu vyroste dokonce i "dotřiďovací linka", kde se ještě jednou všechny odpadky přetřídí, aby výsledný odpad - respektive surovina - byla opravdu čistá. Tento úkol si letos na svá bedra vzalo občanské sdružení Ekodomov, které bude zajišťovat kompletní třídění a zpětné využití odpadů vyprodukovaných na festivalu - ve spolupráci s žateckou pobočkou firmy Marius Pederson a.s., technickými službami města Louny a kompostárnou firmy FEMME a.s.

Dalším "zeleným opatřením" je, stejně jako v loňském ročníku, zajištění kyvadlové dopravy na festival. Nově mohou návštěvníci využít aplikaci Jízdomat, díky které můžou nabídnout volná místa ve svém autě nebo se naopak s někým svézt. Navíc za to budou odměněni drobnou pozorností. I letos bude vyhlášena soutěž "Být eko se vyplácí!". Soutěžní lístky dostanou návštěvníci hned u vchodu a slosování proběhne v pátek 12. a v sobotu 13. srpna na hlavní stage.

"Přes všechna zelená opatření je výsledek celého ekologického konceptu především v rukou samotných návštěvnících Open Air Festivalu," říká Dana Dvořáková. "Věříme, že společně vytvoříme příjemné a čisté prostředí, kde se budou všichni bez obav bavit koncerty, sportem, divadlem nebo workshopy, a to s celou rodinou," dodává.

OAF

O festivalu
Open Air Festival bude i v roce 2011 odpovídat na nejčastější přání českého festivalového publika. Koná se od 11. do 13. srpna 2011 v Panenském Týnci.Festival pořadádá Abaton System, s r.o. ve spolupráci s generálním partnerem společností Telefónica Czech Republic.

Přestože historie Open Air Festivalu se začala psát teprve v roce 2010, už na jeho premiéru dorazilo 12. - 14. 8. 2010 více než 18 tisíc hudebních fanoušků. Dalších více než 30 tisíc diváků sledovalo 16hodinový online streaming. Ti všichni si vychutnali koncerty kapel a DJů jako Faithless (UK), Kasabian (UK), Röyksopp (NOR), The Kissaway Trail (DK), LTJ Bukem & MC Conrad (UK), Moguai (DE), Kosheen DJs (UK), Arno (BE), Richard Müller (SK) a mnohých dalších na celkem pěti pódiích. Vybrané záznamy z živého přenosu je možné stále naladit na internetových stránkách http://www.openairfestival.cz/silverlight-stream.

Festival se zabydlel na Letišti v Panenském Týnci, pouhých 50 km od Prahy. A ne náhodou si Open Air Festival "vyhlédl" právě tohle místo. Panenský Týnec je známý díky svému nedostavěnému gotickému chrámu, v němž měření odhalila zdroj léčivé energie. V okolí je navíc řada míst k výletům, nedaleko se nachází i přírodní koupaliště. Místo leží v takzvaném srážkovém stínu, takže sluníčko je objednáno.

Kontakty
Martin Žabka
Tiskový mluvčí
Telefónica Czech Republic, a.s.
public.relations.cz@o2.com
tel: 800 163 342 (800 1 media)
O společnosti Telefónica Czech Republic

Telefónica Czech Republic je předním integrovaným telekomunikačním operátorem na českém trhu. V současnosti provozuje téměř sedm miliónů mobilních a pevných linek, což z ní činí jednoho z vedoucích poskytovatelů plně konvergentních služeb na světě. Nabízí nejucelenější nabídku hlasových a datových služeb v České republice. Mimořádnou pozornost věnuje využití růstového potenciálu především v datové a internetové oblasti. Společnost provozuje nejrozsáhlejší pevnou a mobilní síť včetně sítí 3. generace – datovou síť CDMA a síť UMTS, která umožňuje přenos dat, hlasu, obrazu a videa. Telefónica Czech Republic je také předním poskytovatelem ICT služeb v zemi.
O společnosti Telefónica Europe

Telefónica Europe je obchodní divizí společnosti Telefónica, která poskytuje služby v oblasti mobilního a fixního volání a DSL připojení ve Velké Británii, Irsku, Německu, České republice a na Slovensku - všechny organizační jednotky používají značku O2. Má více než 54 miliónů zákazníků mobilních a pevných služeb. Telefónica Europe vlastní 50 % podíl v britské a irské pobočce Tesco Mobile a společný podnik Tchibo Mobilfunk v Německu. Ředitelství společnosti Telefónica Europe sídlí ve Slough ve Velké Británii.
O společnosti Telefónica

Společnost Telefónica je z hlediska tržní kapitalizace jednou z největších telekomunikačních firem na světě. Své obchodní aktivity zaměřuje především na služby pevné a mobilní telefonie, přičemž za klíčový nástroj k rozvoji obojího považuje širokopásmové připojení. Společnost ve významném rozsahu působí celkem v 25 zemích světa a počet jejích zákazníků dosahuje více než 260 milionů. Její zastoupení se soustřeďuje na Španělsko, Evropu a země Latinské Ameriky, kde realizuje svou růstovou strategii. Telefónica je 100% soukromá společnost, akcie společnosti jsou kotované na burze v Madridu a dalších burzách a dělí se o ně více než 1,5 miliónu přímých akcionářů.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist