https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/opencard-skonci-nahradi-ji-litacka
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Opencard skončí, nahradí ji Lítačka

25. ledna 2016 | Strana zelených
Před téměř deseti lety zahájila pražská radnice práci na projektu Univerzální karty Pražana. Za předražený a od počátku nefunkční projekt zaplatilo město firmám s neznámými vlastníky přes 1,7 miliardy korun. I díky zeleným teď ostudná kauza vizionářské éry primátora Béma definitivně končí.

Zelení na problémy Opencard upozorňovali dříve, než se z něj stalo národní téma – interpelace a veřejné vystoupení zastupitelky Petry Kolínské přispěly k postupnému odhalení jednoho z největších skandálů pražské politiky. Po volbách 2014 se Praha pod vedením primátorky Krnáčové pokusila narovnat vztah s dodavatelem Opencard, který po hlavním městě požaduje další stovky milionů korun. Společnost EMS však opakovaně hrozila odpojením klíčových komponent celého systému.

Praha se proto rozhodla nahradit miliardový systém provozovaný s vysokými náklady jednoduchým řešením za jednotky milionů. Ten umožní postupný přechod uživatelů Opencard na pražskou Lítačku, která se začne vydávat už v únoru.

„Od roku 2007 jsem se snažila město přesvědčit, že Opencard je černá díra na veřejné peníze i osobní údaje Pražanů. Teď spouštíme jednoduché řešení, které navíc umožní zcela plynulý přechod od původních červených karet. Cestující vlastně nepoznají rozdíl – jen nová karta bude zelená a městskou kasu stála stokrát míň,“ shrnuje zastupitelka Petra Kolínská (SZ, 3K)

„Naším cílem je umožnit cestujícím volbu mezi papírovým kuponem, čipovou či bankovní kartou a mobilní aplikací. Lítačka je rychlé a levné řešení. Umožní městu získat čas a připravit výběrová řízení na další kanály, aniž by nás společnost EMS do té doby držela za jakýkoli důležitý orgán,“ komentuje Josef Gattermayer (SZ), člen dozorčí rady Operátora OPENCARD, a.s.

„Lítačka“ je jednoduchý a srozumitelný název, který si na rozdíl od svého předchůdce na nic nehraje. Umožní Pražanům dostat se snadno z jednoho místa na druhé. Je to prosté – a stojí to stokrát míň peněz. Desetiletý pražský seriál „House of Opencards“ tak definitivně končí.
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist