https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/oprava-nesmi-byt-drazsi-nez-nakup-noveho-zbozi-shodli-se-europoslanci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: Oprava nesmí být dražší než nákup nového zboží, shodli se europoslanci

Prodloužená záruka, levnější a dostupnější opravy a konec kazítek. To požadují europoslanci v dnes schválené rezoluci, která se zabývá tzv. právem na opravu. Podle pirátských europoslanců je usnesení krok správným směrem na cestě ke zvyšování práv spotřebitelů. Text vychází z dílny výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů, jehož členem je i pirátský europoslanec a kvestor Evropského parlamentu Marcel Kolaja.

„Omezení elektrického odpadu je jedním z důležitých dílů skládačky, které potřebujeme pro udržitelnost naší společnosti. Chceme, aby evropská legislativa zajistila spotřebitelům co možná největší férovost. Oprava pro ně musí být dostupná za rozumnou dobu a nesmí být dražší než koupě nového výrobku,” vysvětluje Marcel Kolaja. µµµ

To ostatně vychází vstříc také přání Evropanů. 77 % lidí by podle průzkumu Eurobarometru z roku 2020 preferovalo opravu výrobku před novým nákupem.

„Původně jsme požadovali také prodloužení dvouleté záruky pro všechny typy výrobků. Kvůli odporu konzervativců volá ale rezoluce pouze po delší záruce pro velké bílé spotřebiče jako je třeba lednička, pračka nebo myčka,“ popisuje zákulisí jednání.

Dnes přijatý návrh se věnuje také označování výrobků.

„Chceme, aby spotřebitel při nákupu věděl, jakou odhadovanou životnost má zakoupený výrobek. Výrobci nás nemohou nutit kupovat si každý druhý rok nové produkty,” dodává Kolaja.

Podle něj je zásadní také zákaz kazítek – nebol praktik, které vedou k předčasnému zastarávání. Ty by měly být nově považovány za nekalé a hrozila by za ně sankce. Usnesení navazuje na akční plán Evropské komise, která plánuje ve druhé třetině tohoto roku předložit návrh nařízení týkající se práva na opravu. Dá se očekávat, že nová pravidla začnou platit zhruba do dvou let.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist