https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/opravy-na-tri-mesice-omezi-dopravu-na-brnenskem-hlavnim-nadrazi-a-ovlivni-temer-300-spoju-denne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

České dráhy: Opravy na tři měsíce omezí dopravu na brněnském hlavním nádraží a ovlivní téměř 300 spojů denně

18. května 2017 | České dráhy
Od 3. června začne Správa železniční dopravní cesty opravovat tzv. Pražský viadukt a 4. nástupiště brněnského nádraží. Práce skončí 10. září. Během tříměsíční opravy bude většina vlaků zastavovat buď v Židenicích nebo ve stanici Brno dolní nádraží nedaleko autobusového terminálu Zvonařka. Opravy se dotknou provozu jak mezinárodních vlaků linky Ex3 Praha – Brno – Wien / Budapest, tak rychlíkových spojů, především linky R9 a R19 a v neposlední řadě i nejvytíženějších regionálních linek S3 a S2.

„Jednu zatěžkávací zkoušku už máme za sebou, když se loni při letní výluce snížila kapacita brněnského nádraží kvůli opravám o 20 %, a další výzva je před námi. Letošní výluka bude mít vliv nejen na regionální dopravu ale i na dálkové a mezistátní vlaky,“ uvádí Jiří Sysel, ředitel Regionálního obchodního centra ČD v Brně a doplňuje: „Jednou z hlavních změn je, že mezinárodní vlaky z Prahy a Břeclavi budou přijíždět a odjíždět z Brna dolního nádraží, kam bude zavedena z hlavního nádraží náhradní autobusová doprava.“

Dopravu na Brněnsku ovlivní během léta dvě další velké vlakové výluky. „V červenci a srpnu bude zastaven provoz v úseku Tišnov – Vlkov u Tišnova, a to kvůli opravě tunelů a části stanice Řikonín, a ve stejnou dobu bude omezen i provoz na jedné ze dvou kolejí na trati v úseku Brno-Královo Pole – Kuřim – Tišnov, kvůli rekonstrukci stanice Kuřim. Do konce června trvá také výluka na trati Brno – Jihlava, která se dotýká linek S4 a R11,“ doplňuje Jiří Sysel.


Trať Praha – Pardubice – Č. Třebová – Brno – Břeclav


* Linka Ex3 Praha – Brno – Wien / Bratislava – Budapest

Vlaky nezaintegrované linky Ex3 pojedou mimo stanici Brno hl.n. a zastaví v Brně dolním nádraží a Brně-Židenicích (s výjimkou vlaků EN 476, 477 a Ex 581). Mezi Brnem dolním a hlavním nádražím pojedou autobusy náhradní dopravy. Spojení ze Židenic do centra města bude zajištěno posílenými tramvajovými linkami 2 (směr Hlavní nádraží) a 3 (směr Dětská nemocnice – Česká). Vybrané vlaky kategorie EC a railjet pojedou v úseku Praha – Brno cca o 4 minuty dříve oproti pravidelnému jízdnímu řádu. Vlaky Ex 572 a Ex 573 po dobu výluky nepojedou.


* Linka R19 Brno – Blansko – Březová nad Svitavou – Praha

Rychlíky linky R19 budou zastavovat v Brně-Židenicích a ukončí jízdu v Brně dolním nádraží.

Spojení ze Židenic do centra města bude zajištěno posílenými tramvajovými linkami 2 (směr Hlavní nádraží) a 3 (směr Dětská nemocnice – Česká). Mezi stanicemi Brno dolní a hlavní nádraží pak pojedou autobusy náhradní dopravy.


* Linka S2 Brno – Blansko – Letovice – Březová nad Svitavou

Osobní vlaky „blanenské“ větve linky S2 budou končit v Brně-Židenicích. Spojení ze Židenic do centra města bude zajištěno posílenými tramvajovými linkami 2 (směr Hlavní nádraží) a 3 (směr Dětská nemocnice – Česká). Ranní a odpolední posilové vlaky po dobu výluky nepojedou. Spěšné vlaky zastaví v Brně-Židenicích a skončí v Brně dolním nádraží. Mezi Brnem dolním a hlavním nádražím bude zajištěna náhradní autobusová doprava.

Noční odjezd:
Víkendový noční spoj bude odjíždět ze stanice Brno-Židenice v čase 0:45. K vlaku pojede od stanice Brno hl.n. v 0:35 autobus náhradní dopravy.


* Linka S2 Brno – Brno-Chrlice – Křenovice horní n.

V úseku Brno hl. n. – Křenovice horní nádraží pojedou vlaky bez omezení, budou však vždy výchozí / končící ve stanici Brno hl. n. V období od 29. 7. do 13. 8. bude v úseku Brno hl.n. – Sokolnice-Telnice probíhat z důvodu nutných oprav nepřetržitá výluka. V tyto dny tak bude zavedena náhradní autobusová doprava i mezi Brnem hl. n. a Sokolnicemi-Telnicí.Trať Brno – Havlíčkův Brod – Praha


* Linka R9 Brno – Tišnov – Křižanov – Žďár nad Sázavou – Havlíčkův Brod – Praha

V období mimo letní prázdniny (od 3. 6. do 30. 6. a od 1. 9. do 10. 9.):

Rychlíky linky R9 budou končit ve stanici Brno-Královo Pole, kde bude navazovat tramvajová linka P6, která pojede po trase Královo Pole, nádraží – Moravské náměstí – Hlavní nádraží – Nové sady. Dále bude možné využít linku 6 v úseku Královo Pole, nádraží – Česká, případně linku 1 od Semilassa po Nové sady.

V období letních prázdnin (od 1. 7. do 31. 8.):

Během letních prázdnin budou rychlíky linky R9 končit už v Křižanově, přičemž mezi Křižanovem a Brnem hl. n. bude zavedena náhradní autobusová doprava (přímé spoje bez dalších zastavení). Cestující do stanic Tišnov a Brno-Královo Pole mohou využít linku S3.


* Linka S3 Brno – Kuřim – Tišnov (– Žďár nad Sázavou)

Vlaky S3 Brno – Tišnov pojedou z/do Brna-Židenic a odtud mimo stanici Brno hl.n. přímo do Modřic, kde ukončí jízdu. Vlaky nebudou zastavovat ve stanici Brno dolní nádraží.

V Králově Poli bude na vlaky navazovat tramvajová linka P6, která pojede po trase Královo Pole, nádraží – Moravské náměstí – Hlavní nádraží – Nové sady. Dále bude možné využít linku 6 v úseku Královo Pole, nádraží – Česká, případně linku 1 od Semilassa po Nové sady.

V období mimo letní prázdniny (od 3. 6. do 30. 6. a od 1. 9. do 10. 9.):

* Ranní a odpolední posilové vlaky, vytvářející čtvrthodinový interval, ukončí jízdu již v zastávce Brno-Lesná.
* V Modřicích budou zajištěny těsné přípoje mezi tišnovskou a břeclavskou větví linky S3.

V období letních prázdnin (od 1.7. do 31.8.):

Vlivem dalších výluk (jednokolejný provoz Brno-Královo Pole – Tišnov, zastavený provoz Tišnov – Vlkov u Tišnova) dojde k následujícím změnám:

* Osobní vlaky ve směru do Brna pojedou o několik minut později, ve směru z Brna budou mít naopak dřívější odjezdy. Tato nezbytná úprava časových poloh vlaků bude mít bohužel za následek dočasné rozvázání těsných přípojů v Modřicích mezi tišnovskou a břeclavskou větví linky S3 a v Brně-Židenicích mezi vlaky linky S2 a S3.
* Všechny vlaky budou v úseku Vlkov u Tišnova – Tišnov nahrazeny autobusy náhradní dopravy, které však neobslouží stanici Řikonín. Vybrané spoje pojedou už z Křižanova.
* Z Řikonína bude zajištěno spojení pouze do Tišnova, a to regionální autobusovou linkou 336 IDS JMK, která bude mít po dobu výluky upravený jízdní řád. V Tišnově bude umožněn přestup na vlakové spoje.

Noční odjezd:
Víkendový noční spoj bude odjíždět ze stanice Brno-Židenice v čase 0:45. K vlaku pojede od stanice Brno hl.n. v 0:35 autobus náhradní dopravy.


* Linka S3 Brno – Vranovice – Břeclav

Během výluky budou zrušeny vlaky Os 4922 (Modřice 8:57 – Brno hl. n. 9:05), Os 4923 (Brno hl. n. 7:40 – Modřice 7:47), Os 4954 (Vranovice 5:34 – Brno hl. n. 6:00) a Os 4981 (Brno hl. n. 16:54 – Vranovice 17:26). Ostatní vlaky pojedou bez omezení, avšak budou vždy výchozí / končící ve stanici Brno hl. n.

Pro cestu ve směru Brno-Židenice a dále na Tišnovsko tak bude nutné přestoupit v Modřicích (červen a září) nebo využít z hlavního nádraží linky 1 a P6 (zejména červenec a srpen). V průběhu letních prázdnin totiž nebudou dočasně zajištěné těsné přípoje v Modřicích mezi tišnovskou a břeclavskou větví linky S3.Trať Brno – Kyjov – Bzenec – Veselí nad Moravou


* Linky S6 / R56

Na lince S6 / R56 dojde k omezení pouze u některých vlaků, a to vždy ve směru z Brna.

Ranní vlaky Os 4103, 4107, 4111 pojedou z Brna hl. n. ve změněných časech a mimo nádraží Brno-Židenice. Mezi Židenicemi a Slatinou pojede autobus náhradní dopravy, který obslouží i zastávky v průmyslové zóně.

Vlaky Os 4141, 4143, 1727 nepojedou přes Brno-Židenice.

Odpolední vlaky do Nemotic (Os 4145, 4147, 4149, 4151, 4153, 4155) budou výchozí z Brna-Židenic. K těmto vlakům bude z Brna hl. n. do Brna-Slatiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Vlak Os 4125 pojede v celé trase o 10 minut dříve (z Brna hl.n. ve 22:15) a neobslouží Brno-Židenice.Trať Brno – Jihlava


* Linka R11 Brno – Náměšť nad Oslavou (– Jihlava – Plzeň)

Na trati do Jihlavy probíhá nepřetržitá výluka se zavedenou náhradní autobusovou dopravou v úseku Brno hl. n. (stanoviště Křenová) – Náměšť nad Oslavou, u které je předpokládaný termín ukončení 30. 6. 2017.

Od 1. 7. pojedou rychlíky linky R11 bez omezení do / ze stanice Brno hl.n.* Linka S4 Brno – Střelice – Rosice u Brna – Zastávka u Brna – Náměšť nad Oslavou (– Jihlava)

Na trati do Jihlavy probíhá nepřetržitá výluka se zavedenou náhradní autobusovou dopravou v úseku Zastávka u Brna – Náměšť nad Oslavou, u které je předpokládaný termín ukončení 30. 6. 2017.

V období od 14. 6. do 30. 6. bude kvůli další výluce zavedena náhradní doprava v úseku Brno hl. n. – Náměšť nad Oslavou. Stanoviště náhradní dopravy v Brně pro tyto autobusy bude na ulici Uhelná – parkoviště OD Tesco u výjezdu na ulici Úzká.

Od 1. 7. pojedou vlaky linky S4 bez omezení do / ze stanice Brno hl.n.


Tarif a uznávání jízdenek

Cestující Českých drah s klasickými tištěnými vnitrostátními jízdenkami vydávanými v pokladnách nebo ve vlacích ze/do stanice Brno hl.n. můžou tyto jízdenky využít v následných spojích náhradní dopravy:
* v tramvajových linkách P6 a 1 v úseku Královo Pole, nádraží – Semilasso – Moravské náměstí – Hlavní nádraží – Nové sady;
* v tramvajové lince 6 v úseku Královo Pole, nádraží – Semilasso – Moravské náměstí – Česká;
* v tramvajové lince 2 v úseku Stará osada – Kuldova (žel. st. Brno-Židenice) – Hlavní nádraží – Nové sady
* v tramvajové lince 3 v úseku Stará osada – Kuldova (žel. st. Brno-Židenice) – Moravské náměstí – Česká.
* v autobusech náhradní dopravy jezdících mezi stanicí Brno hl.n. a Brno dolní nádraží.
* v ostatních autobusech náhradní autobusové dopravy.

Cestující s traťovými jízdenkami, jízdními doklady v elektronické podobě, mezinárodními jízdními doklady a dalšími druhy dokladů Českých drah mohou již ve vlacích nebo v přestupních stanicích požádat pověřené osoby Českých drah o vydání zvláštního jízdního dokladu, který bude platit v tramvajových linkách a v linkách náhradní autobusové dopravy obdobně jako u jednorázových tištěných jízdních dokladů.

Podrobné informace k výluce, včetně výlukového jízdního řádu, jsou na stránkách www.cd.cz/omezeniprovozu a www.idsjmk.cz.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist