Tereza Hardtová "> Osm dobrovolníků z celého světa se zapojí do podzimních prací na české ekofarmě - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/osm-dobrovolniku-z-celeho-sveta-se-zapoji-do-podzimnich-praci-na-ceske-ekofarme
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

INEX - Sdružení dobrovolných aktivit: Osm dobrovolníků z celého světa se zapojí do podzimních prací na české ekofarmě

18. října 2023 | INEX - Sdružení dobrovolných aktivit
Autor: Tereza Hardtová, tel: +420 776 789 266
ČESKÉ KOPISTY (18. října 2023) - V Českých Kopistech u Terezína se 19. až 22. října uskuteční mezinárodní dobrovolnický workcamp. Dobrovolníky z Asie, Latinské Ameriky, ale také z Evropy čekají 4 intenzivní dny v prostředí Svobodného statku na soutoku a jeho okolí. Dobrovolníci se během této doby seznámí se základy ekologického zemědělství, s camphillskou komunitou, blízkým okolím farmy a nejen s tím. Tento projekt proběhne pod záštitou INEX - sdružení dobrovolných aktivit, z.s. a Svobodný statek na soutoku o.p.s.

V letošním roce se na Svobodném statku na soutoku uskuteční již třetí dobrovolnický workcamp, jehož cílem je podporovat mezikulturní seznámení, ale také umožnit dobrovolníkům nahlédnutí do fungování ekologické farmy v Českých Kopistech.
Dobrovolníci budou moci pomáhat s manuálními pracemi na statku, sběrem plodin na poli nebo péčí o již sklizené suroviny. Zároveň se seznámí s principy udržitelného hospodaření a biologicko-dynamickým zemědělstvím. Ubytováni budou přímo v areálu Svobodného statku, což jim umožní zapojení do života tamní komunity a v neposlední řadě také poskytne prostor pro různorodé volnočasové aktivity.

Na již zmíněný říjnový workcamp se přihlásili dobrovolníci z nejrůznějších koutů světa (z Mexika, Hongkongu, Japonska, Maďarska…), ale také z Čech.

„Motivace účastníků tohoto workcampu jsou různé. Někoho zajímá alternativní pojetí přístupu k zemědělství, jiní si chtějí najít přátele z různých zemí, porozumět cizí kultuře, něco nového zažít, nebo se prostě věnovat nějaké smysluplné práci… Pro mnohé je to ale rozhodně zásadní vykročení z komfortní zóny, které jim může mnohé přinést.“ zmiňuje své postřehy Jule Kurka, jedna ze dvou vedoucích této dobrovolnické skupiny.

Hostící společnost Svobodný statek na soutoku byla založena v roce 2012 a navázala na zemědělskou činnost provozovanou již dříve pod záštitou Camphill na soutoku v Českých Kopistech. Spolek Camphill (jehož je Svobodný statek součástí) je dobrovolné sdružení, které vytváří širší zázemí pro osoby se speciálními potřebami a umožňuje jim učit se, pracovat a společně žít v přátelském a respektujícím prostředí. Členové spolku dále rozvíjí ekologické zelinaření, pečují o ovocný sad, pěstují byliny a květiny, starají se o zvířata nebo se věnují vzdělávání v oblasti ekologie.

Nezisková organizace INEX - Sdružení dobrovolných aktivit (INEX) se mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním zabývá od svého vzniku v roce 1991. Ve spolupráci s místními partnery je na letošní sezónu naplánováno 35 workcampů (krátkodobé mezinárodní dobrovolnické projekty) po celém území České republiky. Zastoupeny jsou projekty z oblasti ekologie, pomoci místním komunitám nebo obnovy kulturně-historických památek. Na workcampy do Česka každoročně přijíždí přibližně 300 zahraničních dobrovolníků z celého světa. INEX zároveň vysílá české dobrovolníky na obdobné projekty do zahraničí.

Ilustrační fotografie:
https://www.inexsda.cz/en/sda-302-organic-farming-in-the-camphill-community/

Tereza Hardtová, tel: 420 776 789 266
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist