https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ostopovice-se-stanou-prukopnikem-chytrych-reseni-v-ekologickem-pristupu-k-odpadum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

meneodpadu.cz : Ostopovice se stanou průkopníkem chytrých řešení v ekologickém přístupu k odpadům

19. ledna 2021 | meneodpadu.cz
Autor: Filip Poštulka , tel: 724 104 295
V obci, která těsně přiléhá k jihozápadnímu okraji Brna, promění hospodaření s odpady. Zavádí zde vyspělý evidenční systém, který samosprávě umožní zohlednit objem vyprodukovaných odpadů. Další novinky budou následovat. Obec se tak v Jihomoravském kraji stává jedním z lídrů odpadového hospodářství.

Nový evidenční systém v Ostopovicích přináší občanům praktický a přehledný systém evidence pytlového svozu separovaných složek odpadu.

Vyšší přehled, více peněž
Zavedení evidenčního systému již nyní výrazně zvýšilo přehled obce o odpadech. Především však díky evidenci sběru separovaných složek odpadu došlo k tomu, že se jejich množství velmi výrazně zvýšilo – třeba u plastů na více než trojnásobek. A to obci přineslo i znatelně vyšší příjmy od společnosti EKOKOM.

Cesta ke spravedlivějšímu systému
„Rádi bychom zavedli vážení směsného komunálního odpadu z jednotlivých domácností a poplatek za odpad stanovili pro jednotlivé domácnosti podle skutečně vyprodukovaného množství odpadu,“ vysvětluje starosta obce Jan Symon a doplňuje: „Naším cílem je zavést spravedlivý systém odpadového hospodářství. Ten dnešní je totiž postaven na solidaritě těch, kteří se chovají zodpovědně a třídí, s těmi, kteří to nedělají. Chceme to tím, že začneme odpad z domácností vážit, změnit. Někdo říká, že to povede ke vzniku černých skládek. Nevylučuji, že se najde někdo, kdo bude chtít systém obejít, ale jsem přesvědčen, že naše společnost již vyspěla natolik, že podobné chování bude výjimečné.“

Bioodpady se vytřídí v obci
Přístup Ostopovic je inovativní i v přístupu k bioodpadům. Obec totiž provozuje komunitní kompostárnu, kam mohou občané bezplatně uložit svůj odpad ze zahrad. Vzniklý kompost pak obec používá na údržbu zeleně v obci. Samospráva též do domácností bezplatně poskytla 250 kompostérů. A občané si zde také můžou zdarma půjčit výkonné drtiče, kterými zpracují dřevní hmotu ze svých zahrad. U všech bytových domů v obci jsou pak k dispozici komunitní kompostéry. Veškerý kompostovatelný odpad, který se v obci vytřídí, zde také zůstává a nikam se nemusí převážet. To představuje velkou úsporu na nákladech odpadového hospodářství, a také úlevu pro životní prostředí.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist