Alexandra Kocková "> Osudová třináctka pro české stavebnictví - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/osudova-trinactka-pro-ceske-stavebnictvi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Svaz měst a obcí ČR: Osudová třináctka pro české stavebnictví

12. července 2021 | Svaz měst a obcí ČR
Autor: Alexandra Kocková, tel: 725 607 753
Stane se úterý 13. 7. černým dnem pro české stavebnictví? Popře Poslanecká sněmovna sama sebe a přehlasuje senátory? Vychýlí se tímto hlasováním jazýček vah stavebního práva na stranu developerů?

„Totální rezignace na ochranu veřejných zájmů, fatální oddálení veřejné správy od lidí mimo velká města, zrušení obecních stavebních úřadů, a tedy další faktické znepřístupnění státní správy, a to především v málo zalidněných oblastech se složitou dopravní dostupností, to jsou jen některá z mnoha dalších negativ stavebního zákona,“ vysvětluje předseda Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR) a starosta města Kyjov František Lukl.

„Dva roky vysvětlujeme všem kompetentním orgánům a apelujeme na zdravý rozum,“ pokračuje František Lukl, „a dospěli jsme k celkem rozumnému kompromisu, který by urychlil stavební řízení za zlomek miliardových nákladů, které bude stát tento experiment. Nakonec ale v Poslanecké sněmovně zvítězilo developerské lobby a znění zákona, které je extrémně drahé a výhodné pouze pro vyvolené.

SMO ČR upozorňuje i na další úskalí tohoto zákona. Územní plánování nebude v plném rozsahu přeneseno do samostatné působnosti obcí včetně zajištění jeho financování pro ty malé. Absurdní třešinkou na tomto hodně nepovedeném dortu je pak skutečnost, že o kácení stromů na území dané obce bude rozhodovat úředník desítky kilometrů daleko. Existuje i docela reálné riziko nárůstu černých staveb, vzdálené stavební úřady nebudou mít totiž šanci hlídat celé své správní území, v tom rozsahu, jak to dnes dělají obecní stavební úřady.

„Stále věříme ve vítězství zdravého rozumu. Senátoři tento zákon zamítli jednomyslně, bez ohledu na stranickou příslušnost,“ doufá předseda SMO ČR František Lukl, „vždyť se jedná o budoucí vývoj a rozvoj celého našeho státu.“
Alexandra Kocková, tel: 725 607 753
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist