Karolína Šůlová "> Otrávené návnady ohrožují zejména dravce a vydry: viníci však unikají - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/otravene-navnady-ohrozuji-zejmena-dravce-a-vydry-vinici-vsak-unikaji
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky: Otrávené návnady ohrožují zejména dravce a vydry: viníci však unikají

Případ mláděte orla mořského, které bylo nedávno otráveno v Poodří [1], není ojedinělý. Otrávené návnady ohrožují zejména dravé ptáky a vydry. Jedná se o trestný čin pytláctví, porušen je i zákon na ochranu zvířat proti týrání, viníky se ale zatím nikdy nepodařilo vypátrat.

„Od roku 2006 bylo prokazatelně otráveno 15 vyder, jen na Vysočině jsme vloni našli tři otrávené orly mořské, ročně jich v Česku bývá kolem desítky. Právě orli zřejmě doplácejí na to, že vyhledávají mršiny, takže najdou jak rybu nalíčenou na vydru, tak otrávenou slepici či králíka nalíčené na lišku či krkavce. Zvířata jsou nejčastěji trávena karbofuranem [2], což je nervový jed, který způsobuje bolestnou smrt udušením. Používání otrávených návnad je mimořádně krutá a nehumánní metoda, obětí se může stát stejně liška jako domácí pes či malé dítě. Zvířeti nedává žádnou šanci se ubránit. Myslím, že k této metodě se může uchýlit jen morálně narušený člověk bez jakýchkoliv etických zábran,“ vysvětluje Václav Hlaváč z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy a krajského střediska Havlíčkův Brod.

Vydra je často trnem v oku rybářům, protože se živí rybami. Draví ptáci mohou vadit chovatelům či myslivcům. Stát ale škody, které vydra a někteří další chránění živočichové působí, proplácí [3].

„Pytláci neužívají jen jed, časté jsou také zástřely, používání želez, vybírání mláďat z hnízd či ničení vajec. Jen letos už jsem podal dvě trestní oznámení. Jsem přesvědčen, že kdyby se podařilo viníky vypátrat, působilo by to na ostatní jako výstraha a mnoha zvířatům by to zachránilo život. Stát vynakládá nemalé úsilí na ochranu ohrožených druhů zvířat, pokud si však neporadí s pytláctvím, přijdou vynaložené finanční prostředky i energie nazmar,“ dodává Václav Hlaváč.

Poznámky:

[1] Více na www.nature.cz

[2] Jedná se o účinnou látku přípravku Furadan, který se dříve používal v zemědělství, ale od roku 2008 je pro svou nebezpečnost zakázán. Karbofuran je v posledních letech nejpoužívanějším jedem při trávení volně žijících i domácích zvířat. Případy použití karbofuranu jsou hlášeny z celé republiky, shromažďovány jsou na stránkách www.karbofuran.cz.

[3] Vyplácení náhrady škody způsobené některými vybranými zvláště chráněnými druhy živočichů upravuje zákon č. 115/2000

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist