https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/p-poc-predstavil-behem-konference-o-cistych-technologiich-v-bruselu-uspesnou-ceskou-inovaci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ČSSD: P. Poc představil během konference o čistých technologiích v Bruselu úspěšnou českou inovaci

22. února 2018 | ČSSD
Jednou z klíčových technologií v kontextu Energetické unie je ukládání energie. Vývoj a výroba baterií tak hrají strategickou úlohu v probíhajícím přechodu na čistou mobilitu a čisté energetické systémy.

Je potřeba vytvořit trh a konkurenceschopné výrobní řetězce, které podpoří růst, zaměstnanost a investice v celé Evropě. Europoslanec Pavel Poc (ČSSD) pozval do Evropského parlamentu své kolegy, zástupce členských států EU i evropského průmyslu, aby řešili budoucnost evropského bateriového průmyslu s místopředsedou Evropské komise pro energetickou unii Marošem Šefčovičem. Poc také v Parlamentu představil průkopnický inovativní český produkt CES BATTERY BOX.

V minulém roce založil místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič Evropskou bateriovou alianci (#EUBatteryAlliance), iniciativu vedenou průmyslem, která má za cíl rozšířit výrobu baterií v Evropě a zlepšit konkurenceschopnost průmyslu EU v tomto strategickém odvětví. Jejím úkolem je propojit příslušná průmyslová odvětví s evropskými institucemi a zainteresovanými členskými státy. Pavel Poc chce takové snahy podpořit i v rámci Evropského parlamentu, a to založením neformální skupiny poslanců a „přátel baterií" (#FriendsOfBatteryGroup).

„Cílem konference bylo přenést tuto iniciativu také na půdu Parlamentu a dále zkoumat možnosti jak posunout společný program dopředu Jde o strategickou iniciativu, a to jak z hlediska posílení soběstačnosti v energiích tak pokud jde o pozici Evropy na světovém trhu," myslí si Poc.


Na pozvání dr. Poce představila účastníkům konference česká firma OIG power svůj inteligentní hybridní systém baterií umožňující domům a budovám integrovat výrobu energie z obnovitelných zdrojů, skladovat a optimalizovat její distribuci v rámci objektu. Poc k demonstrovanému zařízení říká: „Je to unikátní zařízení, žádná z použitých technologií není sama o sobě nová, ale naprosto unikátní je jejich spojení do jednoho celku. My Češi jsme v takových řešeních prostě mistři. Navíc to už není žádná teoretická chiméra, zařízení je na trhu."

A dodává: „Bez skutečně chytrého a efektivního ukládání energie nemá debata o obnovitelných zdrojích mnoho smyslu. Na rozvoji této oblasti se musí podílet prostě všichni, zákonodárci, exekutiva, výzkum i průmysl. Na této akci se ukázalo, že to je možné a žádané.“

Česká technologická inovace poslouží jako příklad průlomu v oblasti decentralizované energetiky, která otevírá potenciál čisté energie pro běžné uživatele. V případě běžného rodinného domu je totiž možné dosáhnout vysokého stupně nezávislosti na distribuční síti, což znamená nejen významné úspory nákladů na elektřinu, ale také jistotu vlastního napájení v případě výpadku elektrické energie.

Systém reaguje na hlavní problém pro vývoj malých solárních zdrojů, což je schopnost ukládat a spotřebovávat energii právě v době, kdy ji potřebujeme, a ne jen když svítí slunce.
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist