https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/padesatka-chko-jizerske-hory-v-novem-cisle-ochrany-prirody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

AOPK ČR: Padesátka CHKO Jizerské hory v novém čísle Ochrany přírody

22. února 2018 | AOPK ČR
Autor: Karolína Šůlová, tel: 724 102 406
Těšit se ale můžete i na šumavské pralesy, pesticidy v Moravském krasu nebo rtuť v Brdech.

Časopis otvírá obsáhlý článek Jiřího Huška, dlouholetého vedoucího Správy CHKO Jizerské hory, který bilancuje padesát let tohoto chráněného území. Stejné téma rozebírá v rozhovoru František Pelc, který v Jizerských horách působil v pozici vedoucího Správy začátkem devadesátých let.

Osmičkové výročí nemá letos jen Československo, komunistický převrat a rok 1968, ale také náš asi nejznámnější prales Boubín. Letos slavíme 160 let od jeho prvního vyhlášení a s ním a dalšími šumavskými pralesy se můžete seznámit v článku Pavla Hubeného.

Výskyt pesticidů v v CHKO Moravský kras mapuje text Taťány Halešové a Marie Kotyzové, aktuální distribuci rtuti v lesních ekosystémech Brd shrnuje článek Terezy Novákové, Tomáše Navrátila a Jana Rohovce.

Sucho posledních let otevřelo diskusi nad výstavbou vodních nádrží, mimo jiné i nad přehradou Pěnčín v CHKO Orlické hory. V tomto čísle časopisu se dočtete o možných alternativách, které by byly k přírodě podstatně šetrnější.

Rubrika Mezinárodní ochrana přírody se tentokrát zaměřuje na osud největšího dravého vačnatce – ďábla medvědovitého – a boj tohoto druhu s přenosnou rakovinou tváře.

Na konci časopius najdete přehled čánků, které časopis publikoval v roce 2017. Jednotlivé články můžete najít i na webových stránkách http://www.casopis.ochranaprirody.cz/

Přejeme zajímavé čtení.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist