https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/padne-12-000-let-stary-prales-v-nemecku-kvuli-uhli-hnuti-duha-vyjadruje-podporu-obcanskym-protestum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Padne 12 000 let starý prales v Německu kvůli uhlí? Hnutí DUHA vyjadřuje podporu občanským protestům

6. září 2018 | Hnutí DUHA
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279
Dnes padl pod motorovými pilami první strom z posledního zbytku mimořádně cenného německého pralesa Hambacher Forst poblíž Kolína nad Rýnem. Na zítra se chystají veliké občanské protestní akce [1]. Firma RWE chce totiž vytěžit hnědé uhlí nacházející se 550 metrů pod povrchem lesní půdy.

Hnutí DUHA upozorňuje, že prales zde roste 12 000 let a je domovem mnoha chráněných druhů rostlin a živočichů. Těžbě uhlí navíc už padla za oběť většina jeho plochy. Hambacher Forst tedy také symbolem občanských protestů proti bezohlednému ničení krajiny kvůli těžbě hnědého uhlí, které zde probíhají již čtyřicet let [2]. Nejde však jen o ničení vzácné přírody, ale také o to, že těžba a pálení uhlí produkuje znečištění ovzduší a emise skleníkových plynů, které jsou hlavní příčinou změny klimatu přinášející sucha a extrémní vedra.

Paradoxní je, že Německo v rámci své energetické transformace, jejímž cílem je zajistit energetické potřeby z efektivně využívaných čistých domácích obnovitelných zdrojů, do budoucna těžbu uhlí potřebovat nebude. Hnědé uhlí je však stále výnosným byznysem a firmy jako RWE jej chtějí zpeněžit. Podobně zbytečně zpřístupnila česká vláda v roce 2015 další ložiska uhlí na velkolomu Bílina firmě Severočeské doly (ze skupiny ČEZ, a.s.). Přitom podle nezávislé studie lze do roku 2030 vypnout české uhelné elektrárny, bez ohrožení stability sítě a dodávek elektřiny [3].

Proto Hnutí DUHA (český zástupce největšího globálního sdružení ekologických organizací Friends of the Earth) vyjadřuje solidaritu s lidmi, kteří hájí poslední zbytky pralesa, čisté ovzduší i ochranu klimatu. Stojíme za svými kolegy a kolegyněmi z ekologické organizace BUND - Friends of the Earth Germany, jež - nejen v této kauze - dlouhodobě usiluje o odklon Německa od uhlí.

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
"V Německu dnes začalo barbarské ničení posledního zbytku dvanáct tisíc let starého pralesa, který se nachází na ložisku hnědého uhlí. Hnutí DUHA vyjadřuje solidaritu lidem, kteří se tomu snaží zabránit. Jak Německo, tak Česká republika se mohou obejít bez devastující těžby a pálení uhlí, které ničí naše zdraví a mění globální klima. Vlády obou zemí by proto měly podporovat firmy rozvíjející čisté domácí obnovitelné zdroje a ne otevírat cestu firmám - jako je RWE či ČEZ - k dalším uhelným dolům."


Kontakty:
Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] https://aktion-unterholz.org/
[2] https://hambachforest.org/squat/background/the-forest/
[3] http://glopolis.org/wp-content/uploads/Czech-Grid-Without-Coal-By-2030_fin.pdf
Jan Piňos, tel: 731 465 279 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist