Sabina Máchová "> Paměť národa promítne nový dokument „Sedláci ve stínu hutí“ - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pamet-naroda-promitne-novy-dokument-sedlaci-ve-stinu-huti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Paměť národa Moravskoslezský kraj: Paměť národa promítne nový dokument „Sedláci ve stínu hutí“

5. ledna 2024 | Paměť národa Moravskoslezský kraj
Autor: Sabina Máchová, tel: 606 443 144
„Otec oral tam, jak je ta fabrika. Přijelo auto a sebrali ho přímo z pole. Koně šly domů. Pluh táhly po silnici. Řehtaly před vraty, matka otevřela, ale táta tam nebyl.“ Josef Hlubek z Hlučína je synem sedláka a dodnes nezapomněl na útlak a ponížení, které rodina zažila v době kolektivizace venkova v 50. letech. Jeho vzpomínky a svědectví o represích komunistického režimu teď podrobně zachytili dokumentaristé ostravské pobočky Paměti národa. O bezpráví vůči sedlákům vypráví spolu s ním také Monika Ruská, která pamatuje bezpráví kolektivizace v Bolaticích a Vilibald Kostelník, sedlák z Hati, jehož rodina nikdy nátlaku nepodlehla a po celé období socialismu hospodařila na svém.

Dokument „Sedláci ve stínu hutí“ vznikl ve spolupráci s historiky Muzea Hlučínska a bude mít veřejnou premiéru v pátek 19. ledna v 17:00 v Zámeckém klubu v Hlučíně. Společně s autorem dokumentu Tomášem Netočným bude diskutovat historik Aleš Binar.

„Historie severní Moravy a Slezska se zdánlivě pojí především s uhlím a těžkým průmyslem. Krajina tady však byla vždy také krajinou hospodářů. A to i v těsném sousedství průmyslové Ostravy,“ uvádí autor dokumentu Tomáš Netočný. „S nástupem komunistického režimu po roce 1948 zasáhla kolektivizace obzvlášť tvrdě Hlučínsko. Lidé tu běžně mluvili německy, muži museli narukovat do wehrmachtu a bolševický režim viděl v sedlácích dvojího nepřítele. Kulaky blízké Němcům.“

Paměť národa je projekt neziskové organizace Post Bellum, z. ú., která dokumentuje osobní vzpomínky a svědectví pamětníků Československé historie. Dokument „Sedláci ve stínu hutí“ vznikl s finanční podporou Moravskoslezského kraje.

příběh Josefa Hlubka na webu Paměti národa - https://www.pametnaroda.cz/cs/hlubek-josef-1939

příběh Moniky Ruské na webu Paměti národa - https://www.pametnaroda.cz/cs/ruska-monika-1946

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist