https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/park-stepanka-mizi-pred-ocima.co-s-nim-bude-dal
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ČSOP Klenice: Park Štěpánka mizí před očima. Co s ním bude dál?

14. dubna 2021 | ČSOP Klenice
Autor: Milada Vrbová
Již dlouhodobě vnímáme neradostný stav našeho nejcennějšího parku Štěpánka, který v Mladé Boleslavi máme. Množí se dotazy na obnovu parku i od vás ze strany veřejnosti. Díky suchu a kůrovcové kalamitě přišel park Štěpánka od roku 2019 o více jak 1 200 stromů.

Město slibovalo na podzim v roce 2019 koncepci obnovy parku. Bohužel do dnešního dne jsme žádnou koncepci neviděli a jediné co se zde v roce 2019 zasadilo, bylo 41 vytržených různě pokroucených dubů z Chlumu. Stav Štěpánky je dlouhodobě špatný.

Kácením vzrostlých stromů se odhalily svahy, které jsou ohroženy erozí a nadměrným vysoušením. V některých místech (především okolo pyramidy a herních prvků) zeleň úplně chybí. Na naše dotazy o nové koncepci pan primátor neodpovídá a tak jsme zastupitelům města a vedení napsali otevřený dopis, ve kterém je žádáme o realizaci obnovy parku.

Na posledních zastupitelstvu během interpelacích vznesla zastupitelka paní Jana Krumpholcová dotaz, kdy město konečně představí projekt obnovy Štěpánky. Odpovědí bylo, že první vlaštovkou v obnově parku je výsadba cibulovin. To snad město ale nemyslí vážně? Za 1 200 vzrostlých stromů – cibuloviny? To je adekvátní náhrada zeleně?

Park Štěpánka, který slouží veřejnosti jako místo relaxace, klidu, sportovní aktivity je pro život v Mladé Boleslavi naprosto klíčový. Mělo by nám všem záležet, jak bude park vypadat za dalších deset, dvacet let. Už s ohledem na skutečnost, kolik úsilí stálo našim předkům park pro nás vybudovat, nemáme právo jej nechat další generaci v takovém stavu v jakým je dnes.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist