https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/parnim-vlakem-na-170-zahajeni-lazenske-sezony-v-jesenikach-a-oslavy-750-let-mesta-jesenik
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

České dráhy: Parním vlakem na 170. zahájení lázeňské sezóny v Jeseníkách a oslavy 750 let města Jeseník

11. května 2017 | České dráhy
V sobotu 13. května vypraví České dráhy zvláštní historický vlak s parní lokomotivou, kterým se budou moci zájemci svézt z olomouckého hlavního nádraží přes Zábřeh na Moravě a Hanušovice do Jeseníku a zpět. Nevšední svezení do hor mohou zájemci využít pro cestu na 170. zahájení lázeňské sezóny v Priessnitzových léčebných lázních a už od pátku 12. května má přichystaný program i město Jeseník, které oslaví 750 let od první písemné zmínky o osídlení. Nejmladším oslavencem pak bude parní lokomotiva Šlechtična, která má letos 70leté jubileum.

Zvláštní parní vlak bude doprovázen váženým panem Priessnitzem s chotí v dobových kostýmech. Nejen milovníci parních lokomotiv budou moci zhlédnout zbrojení parní lokomotivy vodou ve stanici Zábřeh na Moravě, kde k dotvoření atmosféry bude hrát i muzika. Na nádraží v Jeseníku si mohou zájemci také zblízka prohlédnout strojovnu parní lokomotivy.

Během jízdy se lze občerstvit v bufetovém voze, který bude součástí soupravy. Děti se mohou těšit na slona Elfíka, který jim rozdá balónky a drobné upomínkové předměty. K dispozici bude i pamětní razítko. Vlak bude odjíždět za doprovodu muziky už z olomouckého hlavního nádraží v 8:35. Přivítán hudbou bude i v cílové stanici Jeseník, kde je očekáván ve 12:15.

Jízdenky je v předprodeji možné koupit ve stanicích Olomouc hl. n. a Zábřeh na Moravě, v den odjezdu pak i u vlakového personálu. Kapacita soupravy je ovšem omezená. Jízdné Olomouc hl.n. – Jeseník přijde dospělého na 180 Kč, ze Zábřehu do cílové stanice pak cestující nad 15 let věku zaplatí 130 Kč. Děti od 6 do 15 let zaplatí polovinu. Přeprava kočárku nebo psa je zdarma. Vlak lze použít i pro část cesty mezi jednotlivými stanicemi (Olomouc hl. n. – Zábřeh n. M.: 80 / 40 Kč, Olomouc hl. n. – Hanušovice: 130 / 70 Kč, Zábřeh n. M. – Hanušovice: 80 / 40 Kč, Hanušovice – Jeseník: 80 / 40 Kč).

Sedmdesátiletá kráska „Šlechtična“, nebo také Pětasedma, Komár či Štokr

Tato lokomotiva opustila bránu plzeňských Škodových závodů v prosinci 1947. Její cena byla tehdy vyčíslena na více než 3 miliony Kčs. Celkem bylo od roku 1947 do listopadu 1951 vyrobeno 172 těchto lokomotiv řady 475 (do dneška se dochovaly 4 kusy). Prvním jejím domovem se stala Česká Třebová, postupně však sloužila také v Košicích, Žilině, Přerově, Nových Zámcích, až v roce 1958 zakotvila nadobro v Brně. V depu na dolním nádraží setrvala celý pracovní život (kromě let 1961 – 1964, kdy byla převedena do Horních Heršpic). Od února 1980 začala sloužit jako vytápěcí kotel. O 9 let později byla ale lokomotiva dílnou brněnského depa opět zprovozněna. V rámci volného času se na tom podílelo přes 10 bývalých i tehdejších zaměstnanců. Novou "první jízdu" úspěšně vykonala 13. června 1989 v úseku Brno – Břeclav. Od té doby odveze každoročně několik zvláštních vlaků. 18. května 1995 byla „Šlechtična“ Ministerstvem kultury ČR prohlášena kulturní památkou, aby i pro další generace dokumentovala vyspělost našeho lokomotivního stavitelství ve své době.


Na co se mohou účastníci akce těšit?

Program v Priessnitzových léčebných lázních
13:13 – slavnostní zahájení lázeňské sezony,
13:45 – žehnání pramenů před Sanatoriem,
14:00 – lázeňské májové odpoledne, program pro širokou veřejnost,
14:00 – Swing dixieland armády České republiky,
15:15 – koncert Kristína,
16:30 – křest knihy a crowfounding,
17:00 – ABBA World Revival Band,
19:00 – zumba show,
19:30 – Vagon Rock Machine,
21:30 – fire show

Program města Jeseník (proběhne již v pátek 12. května na Masarykově náměstí):
16:00 – úvodní slovo, Dechový orchestr mladých ZUŠ Jeseník a mažoretky SZUŠ taneční,
16:50 – Taneční studio Lenky Bachové,
17:40 – Janko Kulich & Kolegium (SK),
19:00 – Yes Blues,
20:35 – Hledání ztraceného času v Jeseníku – projekce historických filmů + klip města,
20:55 – Věrka Vybíralová - dynamická rychlomalba,
21:15 – David Koller & Band,
22:55 – G poing funkction

Hlavní oslavy 750 let města Jeseník ve dnech 15. až 17. září 2017:
* první den oslav proběhne slavnostní galavečer s oceňováním osobností v Kongresovém sále,
* v sobotu ráno vypukne na náměstí středověká slavnost s jarmarkem, řemesly, krčmou či dobovým kolotočem,
* v neděli proběhne mše s odhalením sochy Jana Nepomuckého na Masarykově náměstí.

Více informací o jízdě parního vlaku a dalších zajímavých akcích Českých drah na webu: www.cd.cz/zazitky.
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist