https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pasivni-domy-lek-na-oteplovani-planety-mezinarodni-dny-pasivnich-domu-9-11-11-2018
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ENVIC, občanské sdružení: Pasivní domy – lék na oteplování planety/ Mezinárodní dny pasivních domů 9. - 11. 11. 2018

2. listopadu 2018 | ENVIC, občanské sdružení
Autor: Václav Šváb, tel: 734 552 334
V pasivním domě stlačujeme spotřebu energie na úplné minimum. A ukazuje se, že méně je více – kromě nízkých účtů za energie máme v domě lepší komfort, lépe zvládneme skoky v cenách energie i třeba výpadky elektřiny. Ale prahem našich dveří to nekončí – čím méně energie v domech spotřebováváme, tím méně se bude oteplovat celá planeta.
Možnost vidět pasivní domy na vlastní oči přináší Mezinárodní dny pasivních domů 9. – 11. 11. 2018.

V pasivním domě stlačujeme spotřebu energie na úplné minimum. A ukazuje se, že méně je více – kromě nízkých účtů za energie máme v domě lepší komfort, lépe zvládneme skoky v cenách energie i třeba výpadky elektřiny. Ale prahem našich dveří to nekončí – čím méně energie v domech spotřebováváme, tím méně se bude oteplovat celá planeta.
Možnost vidět pasivní domy na vlastní oči přináší Mezinárodní dny pasivních domů 9. – 11. 11. 2018. Od pasivního k nulovému domu
Základem pasivního domu je využít maximum energie ze slunce, tepla z provozu domácnosti a dokonce i tepla vydaného obyvateli domu. A všechnu tuto energii udržet co nejdéle v domě a použít ji k vytápění domu. I na ohřevu vody na sprchování se velkou měrou podílí slunce nebo teplo získané třeba ze vzduchu tepelným čerpadlem. Na elektřinu ze sítě (nebo plyn) zbývá pak co nejmenší podíl a to je přesně to, co chceme – pokrýt co nejvíce spotřeby energie ze slunce, vzduchu atd. a být tak maximálně energeticky soběstační a nepřispívat k oteplování Země.
Pokud dům v průběhu roku vyrobí (většinou fotovoltaikou) a „pošle“ do sítě stejné množství elektřiny jako ze sítě odebere, bude se jednat o dům energeticky nulový. Ten bude připraven na připojení k chytré síti (Smart grid), jejíž akumulaci elektřiny bude využívat.

Pasivní dům energeticky soběstačný?
Pasivní dům je první, nulový dům s akumulátory elektřiny pak druhý krok k energetické soběstačnosti. Při výpadku elektřiny zajistí základní provoz domu elektřina z fotovoltaiky a baterií – i v mrazech při tomto nouzovém provozu klesne teplota v domě o pouhý 1°C za den!
Pokud budeme mít v domě kotel nebo krb na dřevo, tak ještě výrazně prodloužíme dobu, kdy se obejdeme bez elektřiny ze sítě.

Návštěvy pasivních domů i ukázek stavění
„O víkendu 10. a 11. 11. 2018 se otevírají dveře pasivních domů po celém světě. My spoluorganizujeme doprovodné akce v Plzeňském a Středočeském kraji“, zve energetický specialista Václav Šváb z plzeňského ENVICu. Na sobotu 11. 11. je připravena praktická ukázka stavby pasivního domu v Čakovicích a v neděli 12. 11. ukázka v Předenicích (Plzeň-jih). K vidění bude pasivní dům před dokončením, ale hlavně ukázka zdění z vápenopískových cihel, tzv. předsazená montáž okna, lepení zateplení zcela bez kotev a montáž rozvodů vzduchu od větrací jednotky. Energetický specialista poradí se stavbou i rekonstrukcí a energetickou koncepcí domu, zástupci Státního fondu životního prostředí vysvětlí jak na dotaci Nová zelená úsporám a k dispozici budou též odborníci na stavební materiály, okna i větrací jednotky pro pasivní domy.
„V Předenicích bude možné navštívit 7 let obydlený pasivní dům i dům těsně před dokončením – jeden je moderní „kostka“, druhý klasický se sedlovou střechou, takže si vybere každý“, uzavírá pozvánku Václav Šváb.

Více informací: Václav Šváb, vaclav.svab@envic.cz, tel.: 734 552 334
Program Mezinárodních dnů pasivních domů – Plzeňský kraj a Středočeský kraj:
www.envic-sdruzeni.cz
Celá ČR – Centrum pasivního domu: www.pasivnidomy.cz, Svět: www.passivhausprojekte.de

Program – Plzeňský kraj a Středočeský kraj

Sobota 10. 11. 2018, 9:00 – 11:00, Dolní Počernice
Prohlídka pasivního domu před dokončením a nastěhováním

Sobota 10. 11. 2018, 13:00 - 16:00, Čakovice, na stavbě pasivního domu
Představení pasivních domů, praktická ukázka ručního zdění pasivního domu, předsazená montáž oken, celoplošné lepení zateplení, ukázka rozvodů vzduchu od větrací jednotky
Poradna odborníků: stavba, vytápění, větrání, energetika domu, dotace Nová zelená úsporám

Neděle 11. 11. 2018, 13:00 – 14:00, Předenice 1
Prohlídka pasivního domu již několik let obydleného

Neděle 11. 11. 2018, 14:00 - 17:00, Předenice 2, na stavbě pasivního domu
Představení pasivních domů, praktická ukázka ručního zdění pasivního domu, předsazená montáž oken, celoplošné lepení zateplení, ukázka rozvodů vzduchu od větrací jednotky
Poradna odborníků: stavba, vytápění, větrání, energetika domu, dotace Nová zelená úsporám

GPS souřadnice všech míst jsou na webu: www.envic-sdruzeni.cz
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ni

4.12.2018 09:12
Dobrý den.
tu https://www.levnekrby.cz/zajimavosti/krby-do-nizkoenergetickeho-domu-aneb-jak-setrime-za-vytapeni/ jsem narazila na ten zpusob vytapeni v pasivnich domech
to to opravdu dokaze vytopit cely dum? Děkuji
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist