https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/patraci-akce-kolem-knehyne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Horská služba ČR: Pátrací akce kolem Kněhyně

25. ledna 2021 | Horská služba ČR
Autor: Tiskový servis HSČR, tel: 606 630 593
Pětadvacetiletý muž se včera odpoledne ztratil svým kamarádům pod vrchem Kněhyně, pátralo po něm asi 50 horských záchranářů a policistů.

Mladík den předtím oslavil narozeniny a se skupinou kamarádů se pak včera dopoledne vydal na horskou túru. „Během výšlapu začal za ostatními zaostávat a kolem druhé odpoledne jej skupina už postrádala. Sami ho začali hledat, ale bez úspěchu, takže kolem čtvrté kontaktovali dispečinky Policie ČR a Horské služby. Zatímco se na pátrací akci připravovali policisté, my jsme vytvořili tým asi 20 členů s těžkou i lehkou terénní technikou,“ popsal okolnosti pátrání Radim Pavlica, zasahující člen Horské služby Beskydy.

Policisté zároveň vypravili do akce cca 30 osob, z toho tři psovody. „Hledaný měl u sebe sice mobilní telefon, ale nedostupný. V rámci policisty skvěle koordinované akce jsme tedy prohledávali svahy Kněhyně i okolní cesty. Až do večera bezvýsledně. Vzhledem k lepšímu počasí policisté do akce povolali i vrtulník s termovizí, ale též marně. Pak se kolem deváté sám hledaný ozval. Po delším bloudění došel na silnici, stopl si auto a z řidičova telefonu nás uvědomil, že je v pořádku,“ uvedl Radim Pavlica.

Horská služba nechce a ani nemůže spekulovat, jakou roli ve zbloudění mladíka hrál alkohol z jeho předešlé oslavy. „I tak ale musíme říci, že muž i jeho kamarádi porušili několik důležitých zásad bezpečného pohybu v horách. Především, pokud se pohybujete v horském terénu ve skupině, musíte vždy dávat pozor, zda někdo nezůstal vzadu osamocen. Kromě toho je důležité mít u sebe mobilní telefon nabitý, aby člověk v tísni mohl podat zprávu a my abychom jej mohli podle signálu lokalizovat,“ apeloval na turisty Radan Jaškovský, náčelník Horské služby Beskydy, s tím, že kdyby dal hledaný telefonem zprávu ihned, když se ztratil, mohla být párací akce výrazně kratší.


Kontakty:
Radan Jaškovský, náčelník Horské služby ČR, oblast Beskydy, GSM: 606 769 016

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist