https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/patri-mi-tisicina-vetrne-elektrarny-sobotni-den-vetrne-energetiky-ukaze-budoucnost-ceske-vyroby-elektriny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká společnost pro větrnou energii, Hnutí DUHA a Komora OZE: Patří mi tisícina větrné elektrárny. Sobotní den větrné energetiky ukáže budoucnost české výroby elektřiny

Obří lopatka větrné elektrárny, model domácnosti jedoucí z čistých obnovitelných zdrojů a pokus o rekord v počtu dětmi namalovaných větrníků. To všechno bude pro veřejnost připraveno v sobotu 11. června v centru Brna v rámci Dne větrné energetiky zaštítěného ministrem životního prostředí Richardem Brabcem a primátorem města Brna Petrem Vokřálem.

V Chrudimi se otevřou brány továrny vyrábějící komponenty pro větrné elektrárny, která je svého druhu největší v Česku. Návštěvníky také přivítá pět lokalit s větrnými elektrárnami, které představí čistou výrobu elektřiny budoucnosti.

Den větrné energetiky, konaný u příležitosti světového Dne větru a pořádaný Českou společností pro větrnou energii a Hnutím DUHA, chce veřejnosti ukázat, že z rozumného rozvoje větrné energetiky v Česku může mít prospěch každý. Důležitým krokem v tomto směru bude novela zákona, kterou navrhuje Hnutí DUHA a Komora obnovitelných zdrojů energie. Ta usnadní obcím a občanům vlastnit větrné elektrárny společně s farmáři nebo podnikateli [1]. Celý program sobotní akce najdete na webu Hnutí DUHA a České společnosti pro větrnou energii.

Větrné elektrárny nejsou jen zajímavým technickým monumentem v krajině, větrná energetika zaměstnává již dnes přes 2 000 lidí. Pokud bude přiměřeně podporována, může v průmyslovém Česku dát práci více než 20 tisícům lidí. Je také příslibem posílení energetické nezávislost obcí i státu a impulsem pro regionální rozvoj.

Přestože Česko není větrným Dánskem, existuje zde podle nezávislých studií Akademie věd dostatek vhodných míst, abychom větrnou energií pokryli až třetinu spotřeby elektřiny, samozřejmě s respektem k ochraně přírody a krajiny [2]. Hnutí DUHA společně s Komorou obnovitelných zdrojů energie však považují za důležité a výhodné, aby ti, kteří dostanou možnost využít přínosy, jež decentralizované zdroje nabízejí, byli farmáři, podnikatelé, běžní občané nebo obce.

Česko může zopakovat úspěch Skotska, Belgie, Německa a dalších států, které vsadily na princip, že obnovitelné zdroje energie patří těm, kteří elektřinu ze "svých" elektráren spotřebovávají. Nikoli spekulantům a investičním skupinám z daňových rájů. Cestou k tomuto cíli je majetkové zapojení do projektů větrných elektráren, které ve formě novely o podporovaných zdrojích Hnutí DUHA spolu s Komorou obnovitelných zdrojů energie navrhují.

Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie, řekl:
"V Německu patří dvě třetiny celkového instalovaného výkonu všech obnovitelných zdrojů přímo spotřebitelům vyrobené energie - občanům, obcím, zemědělcům i podnikům. Navrhujeme něco podobného i v Česku: aby se na výrobě elektřiny nově podílely nejen velké energetické firmy, ale i ti, kteří ji odebírají."

Martin Mikeska, energetický expert z Hnutí DUHA, řekl:
"Společně jsme zastavili návrh nespravedlivých elektrických tarifů, protože jsme přesvědčení, že šetřit elektřinou a vyrábět ji z malých, čistých zdrojů se má lidem vyplatit. Nyní chceme prosadit, aby pro obce, farmáře, malé podnikatele i veřejnost bylo výhodné podílet se na malých projektech decentralizovaných zdrojů energie."


Kontakty:
Martin Mikeska, energetický expert Hnutí DUHA, telefon 603 780 670, email martin.mikeska@hnutiduha.cz
Štěpán Chalupa, Komora obnovitelných zdrojů energie, telefon 603 420 387, email stepan.chalupa@komoraoze.cz

Poznámky:
[1] Návrh novely a podrobnosti o konceptu obecních a občanských větrných elektrárnách najdete na http://www.hnutiduha.cz/vitr/
[2] Hanslian, D., & Hošek, J. (2012): Aktualizovaný odhad realizovatelného potenciálu větrné energie z perspektivy roku 2012. Ústav fyziky atmosféry AV ČR, Praha.
Jan Piňos, tel: 731 465 279 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist