https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pavel-poc-chce-vystavit-stopku-mnozirnam-a-zapojit-evropskou-komisi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ČSSD: Pavel Poc chce vystavit stopku množírnám a zapojit Evropskou komisi

10. července 2018 | ČSSD
Mezinárodní neziskové organizace označují Česko za jednu z množírenských velmocí Evropské unie. Učinit přítrž nelegálnímu obchodu se zvířaty se snaží i europoslanec Pavel Poc. Nabádá Evropskou komisi i členské země ke koordinovanějšímu přístupu a řešení problému.

Europoslanec Pavel Poc se stal jedním z autorů návrhu usnesení o dopadech nezákonného obchodování se zvířaty v zájmovém chovu, který dnes v Evropském parlamentu přijal Výbor pro životní prostředí, ochranu zdraví a bezpečnost potravin.

Zpráva v hlavních liniích nabádá k řádné registraci a identifikaci zvířat, jakožto základním nástrojům boje proti nezákonnému obchodu, zlepšení vymahatelnosti práva, důslednějším sankcím a k Evropskému akčnímu plánu, který europoslanci požadují po Evropské komisi.

„Nevěřím, že existuje mnoho lidí, které otázka množíren nechává chladnými. Je jedno, jestli se jedná o psy, kočky, fretky nebo jiná zvířata, které si lidé pořizují jako mazlíčky. Požaduji, aby Komise a Rada, jako orgán zastupující členské země, vyvinuly daleko větší úsilí než dosud,“ komentuje zprávu autor Pavel Poc. Naráží tím na to, že ačkoliv je problém dlouhodobého charakteru, jeho definitivní řešení státy ještě nenalezly.

Ačkoliv v Česku probíhají snahy situaci zvířat a registrovaných chovatelů zlepšit, poslanci Evropského parlamentu tlačí na evropské řešení. „Neměli bychom zapomínat na to, že nelegální obchod a propracované systémy množíren i distribučních sítí jsou problémem mnoha členských zemí. Dochází k porušování pravidel vnitřního trhu Unie a využívání mezer současných nástrojů pro evidenci přeshraničních přesunů, příkladem je nedokonalé fungování databáze TRACES. Dále k ohrožování veřejného zdraví, zdraví zvířat a klamání evropských spotřebitelů," vyjmenovává Pavel Poc.

Samotní Evropané i dle poslední studie Eurobarometru, která se tématu věnovala, potvrzují, že požadují větší ochranu zvířat.

Hlasovat o usnesení by plenární shromáždění Evropského parlamentu mělo v září 2018.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist