https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pavel-svoboda-priznivejsi-prava-cestujicich-v-zeleznicni-preprave-dostala-v-evropskem-parlamentu-zelenou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

KDU-ČSL: Pavel Svoboda: Příznivější práva cestujících v železniční přepravě dostala v Evropském parlamentu zelenou

16. listopadu 2018 | KDU-ČSL
Europoslanci ve čtvrtek 15. listopadu 2018 schválili návrh nařízení, kterým se posilují práva a postavení pasažérů v železniční dopravě. Nový návrh chce garantovat přívětivější prostředí pro lidi s postižením a vyšší kompenzace za zpožděné vlaky. Nová pravidla by měla platit od roku 2020.

„V případě zpoždění vlaku se díky novému návrhu nařízení budou moci cestující dovolat spravedlivé a přiměřené kompenzace. Návrh cílí i na poskytnutí pomoci osobám s omezenou schopností pohybu a orientace a osobám se zdravotním postižením,“ vysvětluje člen dopravního výboru Evropského parlamentu Pavel Svoboda, KDU-ČSL/ELS.

Návrh posiluje postavení cestujících v případě zpoždění vlaku. Poslanci ve čtvrtek podpořili navázání výše odškodnění na délku zpoždění následovně: 50% sleva ceny jízdenky za zpoždění 60 až 90 minut, 75% sleva za zpoždění 91 až 120 minut a 100% sleva za zpoždění 121 minut a více.

Podle nových pravidel budou muset všechny evropské železniční společnosti poskytovat také bezplatnou asistenci lidem s hendikepem. Návrh dále počítá s větší odpovědností železničních společností za ztráty a škody na pomůckách pro lidi s postižením. Dopravce by tak byl zodpovědný například za poškození invalidního vozíku či za zranění asistenčního psa. Železniční dopravci budou nově také muset poskytovat cestujícím více informací o jejich právech a o podmínkách a o postupu vyřízení stížností.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist