Aleš Miklík "> Peníze z emisních povolenek potřebujeme na pomoc lidem i krajině v klimatické krizi, ne je rozpustit v rozpočtu - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/penize-z-emisnich-povolenek-potrebujeme-na-pomoc-lidem-i-krajine-v-klimaticke-krizi-ne-je-rozpustit-v-rozpoctu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Peníze z emisních povolenek potřebujeme na pomoc lidem i krajině v klimatické krizi, ne je rozpustit v rozpočtu

5. října 2023 | Hnutí DUHA
Autor: Aleš Miklík, tel: 604 131 131
Ve středu 27. září zaslaly nevládní organizace Hnutí DUHA, Centrum pro dopravu a energetiku a sítě organizací Česká rada dětí a mládeže, FoRS – České fórum pro rozvojovou spolupráci, Klimatická koalice, Platforma pro sociální bydlení, Transparency International a Zelený kruh společný otevřený dopis premiéru Petru Fialovi (ODS), v němž žádají cílené a transparentní využití výnosů z aukcí emisních povolenek na řešení problémů, které přináší klimatická krize.[1]

Výnosy z aukcí povolenek v odhadované výši až 300 miliard korun do roku 2030 jsou evropskou směrnicí určeny k financování snižování emisí a na boj se změnou klimatu. Jsou tak příležitostí pro strategické investice do modernizace energetiky, zvyšování odolnosti proti zvyšování cen energií či adaptace krajiny na změnu klimatu. V souvislosti s přípravou státního rozpočtu na příští rok však vládní kabinet místo toho hledá stávající výdaje státního rozpočtu, které by mohly být označeny za klimatické a pokryty z tohoto zdroje.

Vláda navíc k procesu nepřistupuje transparentně a nevede o tomto plánu s veřejností, obcemi ani podnikatelským sektorem dialog. Nynějším nastavením na příští rok přitom může ukotvit praxi rozpuštění těchto mimořádných příjmů v rozpočtu i v dalších letech. Nevládní organizace proto vyzývají premiéra k otevřené debatě a využití peněz na jasné strategické priority místo vylepšování bilance rozpočtu.


„Česko má k dispozici stovky miliard na pomoc domácnostem při snižování spotřeby energií i paliv stejně jako na zvýšení odolnosti naší krajiny i sociálních a zdravotních služeb proti přicházející klimatické krizi. Místo jejich jasného zacílení na priority ale vláda zvolila cestu zalepení rozpočtu. To opravdu nejsou strategické investice s vizí, o kterých mluvil v září premiér Petr Fiala,” uvedl Ondřej Pašek, expert na energetiku a ekonomiku Hnutí DUHA.

„Klimatická změna představuje celospolečenskou výzvu. I proto by měla vláda otevřeně zapojovat občany do debaty, jak ji zvládnout a řešit. Účast veřejnosti může nejen zmenšit riziko zneužití finančních prostředků, ale především zvýšit pravděpodobnost, že budou investovány účelně,“ vysvětluje Ondřej Kopečný, ředitel české kanceláře Transparency International.

„V řadě zemí dialog o využití klimatických financí podpořil debatu o modernizaci země, posílil zapojení obyvatel do věcí veřejných nebo pomohl zmírnit obavy sociálně zranitelnějších skupin z nadcházející transformace. Bylo by skvělé, kdyby se těmito příklady inspirovala i česká vláda,“ dodává.

“Jsme přesvědčeni, že investice do posilování odolnosti mladé generace jsou správné. Mladí lidé ponesou dopady klimatické změny v budoucnu, potřebujeme je proto připravit, aby jí dokázali zvládnout. K tomu patří nejen zlepšení výuky a výchovy, ale také investice do infrastruktury pro nevládní organizace, které jsou právě v této oblasti velmi aktivní.” doplňuje Aleš Sedláček z České rady dětí a mládeže.

Barbora Bírová, ředitelka Platformy pro sociální bydlení, pak uvedla:

“Téma sociální transformace propojuje nutnost změny přístupu ke krajině, zdrojům i lidem. Veřejné bytové a sociální politiky jsou pak klíčové pro systémová řešení předcházení i snižování bytové nouze. Peníze z emisních povolenek potřebujeme investovat do bydlení s nízkou spotřebou energie a politická rozhodnutí zacílit na potřebné domácnosti. Připomínám, že v Česku žije až 1 300 000 lidí, kteří se nyní potýkají s nějakými problémy s bydlením. To potřebujeme změnit.”

Barbora Urbanová, ředitelka Centra pro dopravu a energetiku, řekla: “Česko má během tohoto desetiletí jedinečnou příležitost udělat velký pokrok v zelené transformaci. Objem peněz, který je nyní na transformaci k dispozici, je bezprecedentní a již se nebude opakovat. Pokud namísto strategických a efektivních investic rozpustíme peníze ve státním rozpočtu, budeme na tom tratit všichni - občané, ekonomika i klima.”

Další vývoj související s emisními povolenkami budeme nadále společně sledovat a v neposlední řadě zveřejníme i případnou odpověď premiéra Petra Fialy na náš otevřený dopis.


Kontakty:
Ondřej Pašek, expert na energetiku a ekonomiku Hnutí DUHA, 608 381 602, ondrej.pasek@hnutiduha.cz
Barbora Bírová, ředitelka Platformy pro sociální bydlení, 728 428 534, barbora.birova@socialnibydleni.org
David Kotora, vedoucí komunikace Transparency International ČR, 605 785 622, david.kotora@transparency.cz
Soňa Polak, komunikace, Česká rada dětí a mládeže, 773 555 202, sona.polak@crdm.cz
Barbora Urbanová, Centrum pro dopravu a energetiku, 605 968 515, barbora.urbanova@cde-org.cz

Poznámky pro editory:
[1] Otevřený dopis je možné najít na odkazu: https://hnutiduha.cz/publikace/otevreny-dopis-premieru-fialovi-vynosy-z-emisnich-povolenek-maji-slouzit-k-financovani
[2] Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/87/ES o vytvoření systému pro obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů , čl. 10, odst. 3

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist