https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/penize-ze-zemedelskych-fondu-nesmi-koncit-v-kapsach-oligarchu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Peníze ze zemědělských fondů nesmí končit v kapsách oligarchů!

6. května 2021 | Strana zelených
Společná zemědělská politika EU (SZP) představuje více než třetinu celého evropského rozpočtu. Jako největší rozpočtová položka Unie mají přímé platby pro zemědělce vyplácené v rámci SZP obrovský vliv na strukturu zemědělské produkce a postupů v celé Evropě.

Platby jsou přidělovány podle hektarů půdy, což znamená, že vítězi se stávají velké průmyslové zemědělské komplexy, zatímco drobní, udržitelněji hospodařící zemědělci přicházejí zkrátka.

Studie iniciovaná skupinou Zelených/EFA v Evropském parlamentu sledovala, kam plynou prostředky z evropských zemědělských fondů ve střední a východní Evropě. Ukázalo se, že z peněz daňových poplatníků jsou často financovány podvody, korupce a podkopávání právního státu. Chybí kontrolní mechanismy pro monitorování, kam finanční prostředky směřují a kdo jsou jejich skuteční příjemci.

Abychom získali kontrolu nad těmito procesy, je potřeba stanovit strop pro platby jednotlivým příjemcům. Jedině tak budeme moci zajistit podporu drobných zemědělců a rozvoj venkova, místo abychom obrovské částky přelévali do kapes oligarchů, velkých vlastníků zemědělské půdy, investičních fondů a nadnárodních korporací.

Požadujeme proto povinné zastropování plateb vyplácených v rámci společné zemědělské politiky EU ve výši 100 000 eur na konečného příjemce a zavedení přísných kontrolních mechanismů rozdělování těchto finančních prostředků.

Jde o klíčový moment v boji za udržitelnější model zemědělství. Pojďme převzít kontrolu nad společnou zemědělskou politikou! Souhlasíte s námi, že by se prostředky vyplácené v rámci SZP měly přesunout na podporu menších lokálních zemědělců?

Podepište petici na https://www.tilt.green/cs/cap

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist