https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pestovani-piwi-odrud-revy-v-podminkach-cr-bylo-hlavnim-tematem-setkani-ukzuz-s-vinari
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský: Pěstování PIWI odrůd révy v podmínkách ČR bylo hlavním tématem setkání ÚKZÚZ s vinaři

Za velkého zájmu vinařské veřejnosti proběhl v první polovině března ve Vinařství Volařík v Mikulově praktický seminář k PIWI odrůdám révy vinné (odrůdy se zvýšenou odolností proti chorobám), který uspořádal Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) ve spolupráci se Střední vinařskou školou Valtice a sdružením PIWI CZ (je součástí SVČR). Jednalo se již o třetí akci na toto téma, kdy bylo cílem organizátorů informovat zejména vinohradníky o konkrétních PIWI odrůdách, jejich vlastnostech a kvalitě odrůdových vín.

V rámci přednášek ÚKZÚZ i Miloše Michlovského (VINSELEKT MICHLOVSKÝ) byly představeny naše nové perspektivní PIWI odrůdy, které jsou v registračním řízení a v nejbližší době budou zapsány do Státní odrůdové knihy. Jedná se o 10 bílých moštových odrůd a 5 modrých.

Již tradičně měli účastníci možnost degustovat vzorky kvalitních vín, která se z těchto odolných odrůd vyrábějí. Jednalo se zejména o vzorky ÚKZÚZ, pocházející z odrůdového zkoušení, od šlechtitele Miloše Michlovského a spoluorganizátora akce – Miroslava Volaříka (Vinařství Volařík), který konstatoval, že je pro něj pěstování PIWI odrůd i komerčně zajímavé a perspektivní.

Celková plocha PIWI odrůd v ČR je cca 890 hektarů (ha), což představuje necelých 5 % z celkově osázené plochy. Účastníci semináře se shodli na tom, že je to málo, a že z důvodu potřebného snižování používání pesticidů a pro naplnění klimatických cílů je i u nás třeba zvětšovat podíl PIWI odrůd podstatně větším tempem než dosud.

Po všech stránkách kvalitní odrůdy k tomu máme i z domácího šlechtění, i když zatím jsou nejpěstovanějšími PIWI odrůdami u nás odrůdy německé - Hibernal (407 ha) a Solaris (166 ha). Nejpěstovanější českou PIWI odrůdou je v ČR na šestém místě Savilon (25 ha). S celkovou plochou nad 10 ha se pěstuje ještě odrůda Malverina a Rinot.

Ze strany PIWI CZ byly prezentovány zkušenosti ze zahraničí (kde je mj. možné PIWI odrůdy přidávat i do vín věhlasných apelací) a návrhy na dotační podporu výsadby PIWI odrůd a jejich propagaci v ČR. „Jako podporu výsadby navrhujeme příspěvek ve výši 100 tis. Kč k restrukturalizaci vinic z nedávno schváleného programu investic do technologií šetrných k přírodě“ sdělil účastníkům Jiří Sedlo. Sazenice PIWI odrůd jsou technologickou součástí stavby - vinice.

Věříme, že tyto praktické semináře budou pokračovat, a že se pro ekologizaci našeho vinohradnictví budou stále více využívat právě kvalitní a odolné odrůdy, které díky svým odrůdovým vlastnostem umožňují podstatné snížení používání přípravků na ochranu rostlin i pojezdů techniky ve vinicích. K tomu ale bude potřeba nejen šlechtění, vzdělávání a poradenství, ale i cílená podpora státu – např. v rámci naplňování environmentálních a klimatických cílů EU.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist