https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/petr-bendl-nezpochybnuji-pravo-na-protest-ale-traktory-v-ulicich-a-predkladani-ultimat-jen-snizuji-prostor-pro-komunikaci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ODS: Petr Bendl: Nezpochybňuji právo na protest, ale traktory v ulicích a předkládání ultimát jen snižují prostor pro komunikaci

7. března 2024 | ODS
Od ranních hodin v centru Prahy probíhá další protestní akce zemědělců, v Česku letos už třetí. Zemědělci protestují i přes slíbenou pomoc od státu, kterou ministr zemědělství představil minulý týden. Podle poslance Petra Bendla za ODS je vláda plně odhodlána podporovat malé a střední zemědělce a aktivně hledá cesty, jak jim pomáhat co nejefektivněji. Právě vládní návrhy ale zemědělci pokládají v kontextu aktuální situace i nadále za nedostatečné.

„Všichni si uvědomujeme těžkou situaci, ve které se celý zemědělský sektor nachází. Chápu frustraci zemědělců a nezpochybňuji ničí právo na protest, ale traktory v ulicích, sypání hnoje, blokování dopravy a předkládání ultimát jen snižují prostor pro komunikaci. Vláda je plně odhodlána podporovat malé a střední zemědělce a aktivně hledáme cesty, jak jim pomáhat co nejefektivněji,“ uvedl poslanec Petr Bendl, místopředseda sněmovního zemědělského výboru.

„Ještě letos dojde například k navýšení prostředků na podporu životní pohody zvířat o 500 milionů Kč. Příští rok posílíme rozpočet Ministerstva zemědělství o 2 miliardy Kč, které budeme směřovat na podporu středních farem do 2500 ha. Zároveň intenzivně pracujeme na odstraňování byrokratických bariér a rušení nadbytečných kontrol,“ řekl Petr Bendl.

„Pomoc zemědělcům, stejně jako jakákoliv jiná pomoc ze strany státu, však musí být dobře zacílená a efektivní. Jsou požadavky, které prostě nedávají smysl. Například nemovitostní daně jsou dnes příjmem měst a obcí, kterým ale vláda umožnila, aby v příštím roce mohly reagovat snížením daně z nemovitostí na půdu tak, aby lokálně byly schopny podpořit zemědělské aktivity. Co se týče dotací – kryje-li dotace ztrátu, daně se neplatí. Je-li dotace ziskem, pak se zisk samozřejmě daní. To v praxi znamená, že aktuální požadavek zemědělců nahrává těm, kteří mají největší zisky. Naším cílem by naopak mělo být podpořit ty, kteří se dostali na pokraj existence. Spousta zemědělců se také odkazuje na jejich polské kolegy, kteří mají slevu na sociálním pojištění. Mám za to, že ale netuší, že to v praxi znamená výrazné snížení jejich budoucích důchodů,“ uzavřel Bendl.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist