https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pirati-chteji-usetrit-penize-a-presunout-cely-evropsky-parlament-do-bruselu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Mikuláš Peksa, poslanec EP za Piráty: Piráti chtějí ušetřit peníze a přesunout celý Evropský parlament do Bruselu

Piráti a mnoho dalších europoslanců z různých politických frakcí chtějí změnit zajeté zvyklosti, zrušit sídlo Evropského parlamentu ve Štrasburku a přesunout kompletní evropskou inistuci do Bruselu. Poslali jsme proto dopis předsedům Evropského parlamentu, Evropské rady, Evropské komise a také francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi.

Současná koronakrize ekonomicky postihuje miliony lidí v Evropě a tragicky vzala mnoho životů. Evropský parlament nyní musí převzít odpovědnost a sdílet společné břemeno, protože je nejvyšším evropským přímo voleným orgánem.

Rádi bychom tedy zřídili pouze jedno sídlo Evropského parlamentu v Bruselu a zrušili dosavadní praxi nesmyslného dojíždění do Štrasburku. Naše výzva už získala většinovou podporu v usnesení Parlamentu o udělení absolutoria za rok 2018, které bylo přijato dne 13. května 2020. Koncept několika parlamentních sídel se stal zcela zastaralým.

Finanční a environmentální náklady spojené se stěhováním z jednoho sídla Parlamentu do druhého, zejména v době digitálně propojené Evropy, jsou extrémně vysoké a těžko ospravedlnitelné. Konkrétně se náklady na dvě parlamentní sídla vyšplhají každoročně na více než 114 milionů eur a odpovídají za více než 67 % uhlíkové stopy Parlamentu.

Celý dopis naleznete zde: https://publisher.pp-eu.eu/tmp/assets/doc/letter_EP_singleseat.pdf
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist