https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pirati-na-hradecku-chteji-aby-se-obcane-zapojili-do-rozhodovani
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana Královéhradecký kraj: Piráti na Hradecku chtějí, aby se občané zapojili do rozhodování

16. února 2016 | Česká pirátská strana Královéhradecký kraj
Autor: Roman Kučera, tel: 603 268 338
Rok od posledních voleb se Pirátská strana na Hradecku může pochlubit prvními úspěchy v komunální politice. V Trutnově získala v rámci koalice Žít v Trutnově (Piráti + Zelení + LES, www.zitvtrutnove.cz/) mandát pro Martina Jiránka, který se místní politice aktivně věnuje již přes šet let.

Posledních pět let využívá město Trutnov služeb specializovaných PR agentur na propagaci města. Tyto služby, především při spolupráci s první agenturou, byly z velké části nejen nepotřebné, ale především značně předražené. „Firma dostávala za napsání jedné tiskové zprávy v rozsahu zhruba jedné třetiny stránky 4000 Kč. A takových zpráv napsala kolem 70 ročně. Takových zpráv napsala a vyfakturovala skoro 150 za více než půl milionu.“ vysvětluje Jiránek, jehož aktivity postupně vedou k tomu, že město mnohem více využívá své tiskové oddělení a méně již externí firmy. Kdyby se to zavedlo již před pěti lety, mohlo město ušetřit zhruba 2-3 miliony.

S dědictvím minulosti se Trutnov, město s půlmiliardovým rozpočtem, bude ještě nějakou dobu potýkat. Zastupitelé Žít v Trutnově, kteří pracují v opozici, se snaží napravit, co se dá. Pravidelně pořádají setkání s veřejností, zjišťují, co občany trápí. a informují o všem, co se na radnici chystá a co radnice veřejně moc řešit nechce.

Pirátům by se pracovalo lépe, kdyby jich v kraji bylo více. Příčiny toho, proč je tak malý zájem zapojit se do politiky, odhaduje předseda krajského sdružení Stanislav Štipl: „Obecnou příčinou je malý zájem veřejnosti jakkoli se aktivně zapojovat, a bohužel je u nás politika vnímána jako špinavá práce. Jsme strana vznikající zdola a taktéž nedisponujeme penězi od bohatých sponzorů. Všechno děláme na dobrovolnické bázi. Doufám, že se nám podaří apatii veřejnosti překonat, ale jde to pomaleji, než bych si přál.“

Toto je jeden z důvodů, proč se pro blížící se krajské volby v Královéhradeckém kraji rozhodli Piráti spojit své síly se zelenými. Nutnou podmínkou koalice bylo nalezení programové shody, což se po několika kolech vyjednávání podařilo. Dojednaná koalice ponese název Piráti a Strana zelených. Jejím hlavním cílem bude „kraj, kde může každý člověk prožít svůj život svobodně, naplno a ve zdravém a příjemném prostředí.“ Dopomoci k tomu má otevřenost, kvalitní vzdělávání a využití nových technologií. Koalice bude podporovat lokální ekonomiku, místní a dobrovolnické spolky i větší zapojení občanů do rozhodování.

Kontakt
bc. Pavel Bulíček, místopředseda krajského sdružení, pavel.bulicek@pirati.cz, 603 404 924
Roman Kučera, tel: 603 268 338 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist