https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pirati-odstartovali-kampan-do-senatnich-voleb-do-boje-o-kresla-vyslou-13-kandidatu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: Piráti odstartovali kampaň do senátních voleb, do boje o křesla vyšlou 13 kandidátů

22. června 2020 | Česká pirátská strana
Piráti odstartovali oficiálně kampaň do podzimních senátních voleb. Do klání nasadili třináct kandidátů, kteří jdou do boje o křesla za Piráty. V pondělí při zahajovací akci kandidáti představili svoje vize pro působení v horní komoře Parlamentu. Chtějí zde být především hlasem voličů a prosazovat pirátské hodnoty, jako jsou transparentnost, hospodárnost, svoboda a digitalizace. Svou podporu jim vyjádřil také předseda Pirátů Ivan Bartoš.

„V Senátu máme v tuto chvíli našeho senátora Lukáše Wagenknechta a rovněž tři senátory zvolené s naší podporou. Naši pirátskou posádku v Senátu bychom tedy velice rádi posílili, a to minimálně tak, abychom sestavili vlastní senátní klub. Věříme, že naši kandidáti získají u voličů důvěru,“ řekl Bartoš v úvodu brífinku. Slovo si pak převzali sami kandidáti a představili cíle, kterých by rádi v senátorských křeslech dosáhli.

„Učím na Ostravské univerzitě a jako místostarosta v Ostravě-Porubě mám na starosti především školství. Také v Senátu budu vystupovat ve prospěch našeho vzdělávacího systému, aby překonal staré zátěže a dokázal pružně reagovat na současné i budoucí výzvy. Nabízím spolupráci starostům slezských obcí a chci spolu s nimi hledat cesty ke zdravému rozvoji našeho kraje a lepší péči o zdejší krajinu,“ nastínil některé své vize Martin Tomášek, který kandiduje za volební obvod č. 72 Ostrava-město.

„Mezi mé priority patří ochrana krajiny před suchem, jednodušší stavební zákon i podpora malých a středních podniků. Chci také lepší transparentnost a kvalitu zdravotnictví a péče o pacienty. Myslím si, že je třeba změnit i finanční ohodnocení a pracovní podmínky zdravotnického personálu. Podporuji výstavbu sociálních bytů namísto doplatku na bydlení,“ popsal svoje plány také Pavel Ondrůj za volební obvod č. 63 Přerov.

Pavel Vacek z volebního obvodu č. 45 Hradec Králové má jako hlavní téma v Senátu reformu podfinancovaného školství. Hájit chce také zájmy seniorů. „Jsem důkazem, že Piráti jsou stranou pro všechny včetně seniorů. Sám jsem jedním z nich, rozumím tak této věkové skupině a mám v úmyslu kompetentně podporovat všechny dobré náměty a následná opatření, která směřují ke zvýšení kvality života našich starších spoluobčanů,“ dodal Vacek.

„Do Senátu kandiduji proto, abych mohla osobně aktivně přispět ke změně nálady v celé společnosti a podpořit mě blízké hodnoty, jako jsou svoboda a demokracie. Chci se z pozice senátorky společně s místními spolky, akčními skupinami i jednotlivci zasadit o to, aby lidé i v té nejmenší vesnici měli dostatek příležitostí a jistot pro spokojený život. A aby byli hrdými Západočechy,“ popsala Markéta Monsportová, která kandiduje za volební obvod č. 3 Cheb.

Svoje cíle uvedl také Daniel Kůs, který se utká o senátní křeslo v obvodě č. 9 Plzeň-město: „V Senátu chci v první řadě podpořit ekonomiku zasaženou krizí, digitální restart veřejné správy a k mým prioritám patří také životní prostředí a ochrana před klimatickými změnami. Budu fungovat jako hlídací pes Senátu a dohlížet na to, aby nedocházelo ke zneužívání moci. Chci být spojkou i hlasem Plzeňáků ve vysoké politice.“

„Senát vnímám jako záruku demokratických principů této země, protože jsme se mohli před nedávnem přesvědčit, kam až jsou schopny zajít oligarchické skupiny při ohýbání a přizpůsobování si vlády v Česku. Chci do Senátu, abych mohl pokračovat v odkazu, který nám svým příkladným a nekompromisním postojem zanechal jeho bývalý předseda pan Kubera. Abych pomohl zaručit bezpečnost ústavy před nebezpečnými útoky některých politických uskupení a abych dokázal, že politici jsou tu pro lidi a ne naopak,“ vysvětlil Michal Horák, kandidát na senátora za volební obvod č. 12 Strakonicko.

„Chci podporovat a prosazovat legislativní návrhy, které povedou k zásadní reformě českého školství, modernizaci způsobu výuky a ke zlepšení postavení učitelů. Budu také podporovat zákony, které přispějí k otevřené veřejné správě a podpoří podmínky pro férové podnikání. Stát musí hospodařit transparentně a spravedlivě, a to zejména s penězi občanů,“ popsala část svého programu Simona Luftová, která kandiduje za volební obvod č. 18 Příbram.

Robert Veverka, kandidát do Senátu za obvod č. 27 Praha 1, nastínil své cíle: „V Senátu hodlám především chránit a pěstovat naši svobodu. Hájím politiku o nás s námi, tedy politiku takových řešení, která budou ve prospěch všech občanů. V Senátu budu prosazovat především podporu seniorů a sociálně znevýhodněných. Zaměřím se na rozvoj kvalitního vzdělávání, které považuji za pojistku proti šíření dezinformací. Dále kladu důraz na efektivnější nakládání s odpady a ochranu vody i životního prostředí. I nadále budu prosazovat racionální regulaci konopí pro léčebné a komerční účely, a hlavně osobní potřebu.“

„Mými prioritami jsou svoboda, lidská práva, ústava, demokracie a politický systém. Chci v Senátu sdílet výhody otevřenosti, která umožňuje kontrolu politiků, což vede k důvěře a stabilní a efektivní demokracii. Autoritu zakladatele parlamentní strany a ústavního činitele využiji k hlasité ochraně zájmů všech občanů, nejen mých Brňanů a Moravanů. Budu bojovat proti oligarchii, byrokracii, zkorumpovaným politikům,“ řekl Jiří Kadeřávek, senátorský kandidát ve volebním obvodu č. 60 Brno-město.

„Karvinsko se dnes ocitlo na křižovatce a já tvrdím, že historie není budoucnost. Proto budu v Senátu iniciovat a podporovat transformaci Karvinska na region založený na průmyslu 4.0. Dále budu podporovat legislativní návrhy, které přispějí k řešení celospolečenských problémů. Jedná se zejména o obchod s chudobou, exekuce, hazard, špatné životní prostředí a devastaci kulturního dědictví,“ uvedl Radim Kravčík, který jde do senátních voleb v obvodu č. 75 Karviná.

„Jako senátor mám v plánu zbudovat funkční regionální kancelář otevřenou všem a měnit tak zažitý obraz Senátu jako odkladiště politiků. Chci se zasadit v boji o rovný přístup k právu a spravedlnosti a navrhovat systémová řešení místo populismu. Leží mi na srdci stopka hromadění exekucí, dotace malým a středním podnikům a v neposlední řadě rozvoj eGovernmentu,“ popsal svoje záměry Petr Jeník, senátorský kandidát za obvod č. 36 Česká Lípa.

Cyril Koky, jenž kandiduje za volební obvod č. 42 Kolín, by rád v Senátu zúročil své dlouholeté zkušenosti z oblasti státní správy, sociální problematiky a prevence kriminality. „Oblast, jež se mne obzvláště bolestně dotýká, je problematika sociálního vyloučení a rozvoj chudých regionů. Až jeden milion lidí se v Česku utápí v nadměrných dluzích a exekucích, ze kterých nevede systémová cesta ven. Je to velmi závažný problém, který je potřeba řešit,“ řekl Koky.

Kandidátka na senátorku Adéla Šípová, která jde do boje v obvodu č. 30 Kladno, má program postavený na třech prioritách: „Jde mi hlavně o sociální politiku, životní prostředí a otevřené hospodaření státu. V oblasti sociální politiky vidím velkou potřebu řešit trh s bydlením, který má viditelný dopad do všech oblastí života. Zároveň hledám koncepční řešení dluhových pastí, které ohrožují nejen jednotlivce, ale v konečném důsledku celou ekonomiku státu.“
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist