https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pirati-predstavili-prvni-cesky-klimaticky-zakon
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: Piráti představili první český klimatický zákon

16. listopadu 2023 | Česká pirátská strana
Piráti se stali historicky první stranou, která v Česku připravila návrh klimatického zákona. Díky němu by se slova o ochraně planety začala konečně měnit v činy. Zákon totiž stanoví pevné závazky státu v oblasti ochrany klimatu, včetně uhlíkové neutrality po roce 2050. Upravuje také způsoby, jak snižování emisí kontrolovat nebo jak rozhodovat o klimatických investicích. Informovali o tom dnes Piráti Klára Kocmanová a Mikuláš Peksa v souvislosti s univerzitní stávkou za klima.

„Česko je země mnoha strategií, které se ale málokdy naplňují tak, jak je to napsané na papíře. Přitom je naprosto zásadní, abychom dělali správné kroky včas. Zejména kvůli ochraně klimatu a také kvůli tomu, abychom předešli dopadům na lidi, jako jsou třeba dražší energie nebo úbytek vody. Klimatický zákon to má zajistit,” uvedla poslankyně Kocmanová k tomu, proč je takový zákon potřeba.

Dalším důvodem je podle pirátského europoslance Mikuláše Peksy to, že Česko nemá jasný právní rámec pro klimatické investice. „V dohledné době má Česká republika k dispozici kolem jednoho bilionu korun z evropských zdrojů na dekarbonizaci, modernizaci průmyslu, dopravy nebo energetiky a spravedlivou transformaci. Bez kvalitní legislativy ale hrozí, že peníze zmizí v neužitečných projektech, namísto toho, aby se využily správně,” varoval Peksa.

Správně nasměrované investice by přitom mohly lidem pomoct. „Modernizace energetiky totiž v důsledku bude mít pro lidi pozitivní přínos, například ve formě nižších cen za energie. Klimatický zákon je k tomu nezbytný krok,” doplňuje Klára Kocmanová.

O předloze chtějí Kocmanová s Peksou nyní jednat s veřejností a zástupci ostatních politických stran. „Jsme připraveni jednat o konkrétních ustanoveních tak, aby byl výsledkem kvalitní a efektivní zákon. Hlavní smysl ale musí zůstat: Česko potřebuje efektivně snižovat emise a brát ochranu klimatu vážně. Planetu máme totiž jen jednu, a proto je slova o její ochraně třeba co nejdříve začít měnit v činy. Dříve, než bude pozdě,” říká poslankyně Kocmanová.

Česká republika v roce 2016 ratifikovala takzvanou Pařížskou dohodu, kde se zavázala snižovat emise a dělat aktivní kroky směrem k tomu, aby se podařilo udržet nárůst teploty na planetě pod 1,5 °C. Předložení antifosilního zákona tehdejší vláda zvažovala, nakonec k tomu ale nenašla odvahu.

V roce 2021 se zástupci spolků, obcí i jednotlivců obrátili na soud kvůli tomu, že české úřady dělají pro ochranu klimatu málo. Soudy klimatické žalobě nejprve vyhověly, následně ale Nejvyšší správní soud jejich verdikty zrušil právě s odkazem na to, že klimatické cíle nejsou součástí českých zákonů. Schválení klimatického zákona patří i mezi požadavky univerzitní stávky za klima.


Plný text návrhu ke stažení: https://www.pirati.cz/documents/324/Klimatick%C3%BD-z%C3%A1kon_navrh-listopad.pdf

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist