https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pirati-prosadili-ekologicke-chovani-ve-snemovne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Pirátská strana: Piráti prosadili ekologické chování ve Sněmovně

1. června 2018 | Pirátská strana
Pirát František Elfmark prosadil na Stálé komisi pro práci Poslanecké sněmovny zavedení ekologických opatření v prostorách Sněmovny. Dolní komora tak bude díky Pirátům pečlivěji třídit odpad a čeká ji také ekologický audit.

„Poté, co jsme apelovali na zlepšení provozních věcí, nám kancléř Jan Morávek vyšel vstříc a nyní provádí nápravná opatření, jakými jsou rozšíření a nákup kontejnerů a košů na separovaný odpad a častější vývoz separovaného odpadu. Nedostatečný počet odpadkových košů na separovaný odpad vede k jejich přeplňování. Také probíhá výměna plastových talířků a příborů za dřevěné. V některých sněmovních gastronomických střediscích se jídlo nebo občerstvení podává na plastovém nádobí, což není zrovna nejlepší řešení. V těchto provozních věcech stále ještě existují mezery a pan kancléř na komisi sdělil, že další opatření jsou v plánu,“ uvedl Elfmark, který se problematikou životního prostředí zabývá na politické úrovni od roku 2014, kdy se stal radním pro životní prostředí v Uherském Hradišti.

„Kancelář Poslanecké sněmovny vítá všechny poslanecké náměty na zkvalitnění práce úřadu a vážně se jimi zabývá. Ano, s ekologickým auditem počítáme, a to nikoli pouze formálně. Je v zájmu nás všech, abychom nezatěžovali své okolí – v tomto případě Prahu – zbytečným odpadem,“ potvrzuje „zelené“ záměry vedoucí Kanceláře Poslanecké sněmovny Jan Morávek.

Piráti se s kancléřem Sněmovny dohodli, že po zavedení veškerých opatření provede ekologický audit, který celou situaci zmapuje a případně navrhne další konkrétní kroky. Životní prostředí je pro Piráty důležité, proto chtějí začít zejména u sebe a na svém pracovišti – ve Sněmovních objektech. Ostatně i ve svém programu Piráti uvádějí, že recyklace odpadu by měla být standardem i pro veřejné instituce a vzniku odpadů je potřeba předcházet – například vhodným designem a vhodně zvolenými materiály.

„Velmi oceňuji rychlost, s jakou se pan kancléř pustil do změn v používání plastového nádobí ve sněmovním bufetu. Je výborné, že se tam na pultě objevily džbánky s kohoutkovou vodou. Poslanecká sněmovna by měla jít příkladem v omezování jednorázového plastu. A stejně tak celá veřejná správa,“ komentuje pirátka Dana Balcarová, předsedkyně Výboru pro životní prostředí.
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist