https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pirati-prosadili-navrh-na-snizeni-cen-energii-pro-domacnosti-i-firmy.za-modernizaci-prenosovych-siti-nebudou-platit-obcane
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: Piráti prosadili návrh na snížení cen energií pro domácnosti i firmy. Za modernizaci přenosových sítí nebudou platit občané

20. prosince 2023 | Česká pirátská strana
Piráti vyjednali s koaličními partnery podporu pro svůj návrh, jak do budoucna ulehčit domácnostem a firmám s vysokými cenami energií. Modernizace zastaralých přenosových sítí v Česku tak nebude financována z kapes občanů, ale takzvaného Modernizačního fondu. Ten je od Evropské unie určen právě i na tyto účely. Vláda by dnes měla opatření finálně schválit. Piráti ho poprvé předkládali již před rokem.

„Za Piráty odmítáme, aby lidé museli v účtech za elektřinu platit navíc takzvaně “za dráty”. Nedává to žádný smysl. Existují totiž výzvy Národního plánu obnovy nebo Modernizačního fondu, které na tyto účely můžeme využít a jsou určeny právě na modernizaci energetiky. Tento postup jsme za Piráty navrhovali koaličním partnerům už před rokem. Jsem ráda, že se na něm nyní konečně našla shoda. Díky tomu ušetří ve střednědobém výhledu každý občan, živnostník i firma na energiích,” uvedla poslankyně Klára Kocmanová s tím, že skrz Modernizační fond by Česká republika měla získat až 500 miliard korun z Evropské unie.

„Již v rámci připrav čerpání z Národního plánu obnovy se povedlo zařadit komponentu, díky které bude možné čerpat téměř 6,5 miliardy korun na investice do distribučních sítí. Stejně tak další 3 miliardy na pořízení chytrých měřidel, která jsou nezbytná v souvislosti s rozvojem instalací obnovitelných zdrojů i využíváním dynamických tarifů. A právě na to bude možné navázat obdobnými programy i z Modernizačního fondu, a modernizovat tak českou energetiku,” dodal Petr Třešňák, náměstek ministra průmyslu a obchodu za Piráty.

Už jen sama plánovaná robustní modernizace přenosových sítí ve střednědobém výhledu sníží tlak na růst distribučních poplatků. Stejně tak mnohem lépe připraví celou soustavu na rostoucí podíl energií z obnovitelných zdrojů. Nebo komunitní energetiku, kterou nedávno schválila Poslanecké sněmovna a která umožní lokální výrobu, spotřebu a sdílení elektřiny.

Podle Kláry Kocmanové prosazují Piráti využití prostředků z Modernizačního fondu také na další opatření, která mohou lidem ušetřit peníze. Jde například o podporu solárů, zateplení oken či tepelných čerpadel. Finance chtějí rovněž nasměrovat do lepší energetické efektivity veřejných budov jako jsou školy, nemocnice, úřady či domovy pro seniory.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist