https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pirati-prosadili-svuj-dlouhodoby-cil-konci-povinne-bioslozky-v-palivech
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: Piráti prosadili svůj dlouhodobý cíl - končí povinné biosložky v palivech

27. dubna 2022 | Česká pirátská strana
Poslanecká sněmovna dnes ve zkráceném projednávání schválila zrušení povinného přimíchávání biosložky do pohonných hmot. Biopaliva, která původně měla snížit množství emisí, podle Pirátů svou roli neplní – biopaliva první generace jsou totiž rostlinného původu, jsou neekologická i neekonomická. Řepka, která je k jejich produkci využívaná, zabírá místo plodinám, které mají lepší potravinářské využití. Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek připomněl, že Piráti proti biosložce v palivech vystupovali již v minulém volebním období, kdy zabránili navýšení podílu prosazovaném tehdejší vládou.

„Už v minulém volebním období naši poslanci v čele s Radkem Holomčíkem navrhovali povinné přimíchávání biopaliv do benzínu a nafty zcela zrušit. Předchozí vláda totiž navrhovala zvýšení podílu biosložky, jejíž hlavními producenty jsou firmy z koncernu Agrofert Andreje Babiše. Tomu se nám podařilo zabránit, z dlouhodobého hlediska by to znamenalo navýšení ceny v řádu korun a snížení potravinové soběstačnosti. Řepka zabírá na polích zbytečně místo, kde by se měla pěstovat pšenice,“ uvedl předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist