https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pirati-prosadili-ve-snemovne-omezeni-plytvani-vodou-i-zverejnovani-dat-o-jejich-zasobach.plni-tak-svuj-plan-na-boj-se-suchem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: Piráti prosadili ve Sněmovně omezení plýtvání vodou i zveřejňování dat o jejích zásobách. Plní tak svůj plán na boj se suchem

18. září 2020 | Česká pirátská strana
Piráti dnes prosadili ve Sněmovně omezení plýtvání vodou i lepší informování o stavu spodních a povrchových toků. Dolní komora totiž schválila spolu s vládní novelou vodního zákona i pozměňovací návrhy pirátského poslance Radka Holomčíka. „Jeden z našich návrhů má podpořit snazší využití takzvané šedé vody v budovách. Jde o vodu třeba z umyvadel nebo sprch. Pokud se hygienicky upraví, bude možné ji využívat pro splachování, úklid nebo třeba mytí aut,“ uvedl Holomčík, který se problematice dlouhodobě věnuje. Piráti již v červnu představili svůj třífázový plán „Vodu řešíme teď“. Ten přináší celou řadu ucelených záměrů, jak se v Česku vypořádat s extrémními projevy změny klimatu.

„Druhý ze schválených návrhů zajistí zveřejňování důležitých informací o stavu povrchových a podzemních vod ve strojově čitelných formátech. K tomu se koneckonců zavázala i vláda v Informační koncepci České republiky. Naše návrhy rovněž vyřeší dlouhodobý palčivý problém s chybějícími ucelenými informacemi o umístění a stavu systémů odvodňování polí, tzv. meliorace. Meliorace pozemků se přitom týkají plochy více než jednoho milionu hektarů, což je zhruba 13 procent rozlohy Česka a mají významný vliv na hospodaření s vodou v této oblasti. Pokud chceme skutečně účinně řešit stav naší krajiny a problémy se suchem, je znalost umístění a stavu meliorací mimořádně důležitá,“ dodal Holomčík.

„Předložená novela vodního zákona řešila pouze krizové řízení v době nedostatku vody, neřešila příčiny sucha. Což je v dnešní době zcela nedostatečné. Jsem ráda, že Sněmovna přijala mnoho pozměňovacích návrhů, které rozsah této novely rozšiřují, například opatření podporující šetrné hospodaření s vodou. V pirátském týmu budeme dále pracovat a soustředit se na naplnění našeho plánu Vodu řešíme teď,“ popsala také pirátská poslankyně a předsedkyně Výboru pro životní prostředí Dana Balcarová.

Piráti podali celkově pět pozměňovacích návrhů. Vedle zveřejňování dat o stavu vodních toků a lepšího využití tzv. šedé vody, žádali také důslednější ochranu tzv. chráněných oblastí přirozené akumulace vod a vodních zdrojů před znečištěním. Cílili rovněž na povinnost správců vodních toků revitalizovat řeky a potoky s ohledem na potřebu zpomalení odtoku vody z krajiny.

Celé znění pirátského plánu „Vodu řešíme teď“ naleznete zde: https://voda.pirati.cz/
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist