https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pirati-prosadili-zahradkarsky-zakon-v-puvodni-podobe-snemovna-odmitla-oklestenou-senatni-verzi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: Piráti prosadili zahrádkářský zákon v původní podobě, Sněmovna odmítla okleštěnou senátní verzi

25. května 2021 | Česká pirátská strana
Poslanecká sněmovna dnes schválila zahrádkářský zákon spolunavržený poslancem Pirátů Janem Pošvářem. Senátní pozměňovací návrh, který by ze zákona odstranil zásadní ustanovení, poslanci odmítli. Cílem přijatého zákona je zakotvení zahrádkářství a zahrádkářských kolonií v legislativě a jejich ochrana před developery. Zákon přispěje k efektivnějšímu zadržování vody na obhospodařované půdě a k celkovému zlepšení stavu městské zeleně a klimatu ve městech. Zahrádky také podporují samozásobitelství, jehož význam v době ekonomické krize roste.

„Konečně se nám povedlo uvést v život zákon, který je na západě již desítky let standardem. Zahrádkáři neměli dosud žádné jistoty, žádné právní ukotvení jejich činnosti a s tím i nějakou související ochranu „na míru“. Přitom se jedná o významnou činnost, která má pozitivní dopady na celou společnost,“ uvedl Pošvář.

Podobu zákona projednávali předkladatelé s Českým zahrádkářským svazem, přesto jeho přijetí provázely komplikace. „Během projednávání zahrádkářského zákona v Senátu opakovaně zaznívalo, že zahrádkářský zákon je zbytečný. Je třeba si připomenout, že je to již čtvrtý pokus o schválení zahrádkářského zákona. Současná verze se soustředí jen na to nejnutnější. Senát ovšem navrhoval vyjmout ze zákona ustanovení ohledně pachtovních smluv a tím by prakticky odstranil plnění jednoho ze dvou hlavních cílů zákona – ochránit zahrádkáře před developery, což je nepřijatelné,“ uvedl Jan Pošvář.

Schválení zahrádkářského zákona je pro Piráty významným krokem k ochraně zahrádkářských osad před tlakem developerů, což byl jeden z programových bodů, se kterými Piráti vstoupili v roce 2017 do Sněmovny.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

27.5.2021 08:36
no, určitě je zkrzevatoho volit nebudu !!! tak jako i né toho okamůru pitómia !!!
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

27.5.2021 09:09
A já zase četl, že zákon chtěl prosadit Babiš a je mu vyčítáno , že se nestará o potřebnější věci. U Pirátů jsem tento bod programu jaksi nezachytil. Je prima , jak se snaží strany narychlo vytřískat body zveřejněním samozřejmostí i na webech s tímto nesouvisejících - viz KDU a silnice D47 :-)
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist