https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pirati-si-zvolili-nove-predsednictvo-krome-ivana-bartose-je-povede-klara-kocmanova-marketa-gregorova-jana-holomcik
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: Piráti si zvolili nové předsednictvo: Kromě Ivana Bartoše je povede Klára Kocmanová, Markéta Gregorová, Jana Holomčík Leitnerová a Dominika Poživilová Michailidu

14. ledna 2024 | Česká pirátská strana
Česká pirátská strana si zvolila nové předsednictvo. Kromě předsedy i čtyři místopředsedkyně. První místopředsedkyní se stala poslankyně Klára Kocmanová, druhou pak europoslankyně Markéta Gregorová. Jako třetí byla zvolena radní Jihomoravského kraje Jana Holomčík Leitnerová, čtvrtou místopředsedkyní je zastupitelka obce Krnsko Dominika Poživilová Michailidu. Rozhodlo o tom hlasování členů a členek Pirátů během Celostátního fóra v Brně.

„Předsednictvo Pirátské strany je kompletní a v plné síle. Děkuji všem, kteří do té volby šli a také všem, kteří volili. Věřím, že v rámci nového předsednictva budeme i nadále autentickou silou, která má odvahu se za zájmy občanů servat co nejlépe to jde. Těším se na spolupráci,” poblahopřál ke zvolení novým místopředsedkyním strany předseda Pirátů Ivan Bartoš. Za odvedenou práci poděkoval také Republikovému předsednictvu, které stranu řídilo poslední dva roky: Marcelu Kolajovi, Haně Hajnové, Blance Charvátové a Martinu Jiránkovi.

„Strašně moc děkuji za všechny hlasy. Piráty jsem sledovala už od jejich vzniku, přijde mi totiž skvělé, že politickou stranu může založit parta obyčejných lidí, kteří chtějí měnit věci k lepšímu,” řekla Klára Kocmanová, nově zvolená 1. místopředsedkyně Pirátů. „Ono ve výsledku vlastně úplně nezáleží na tom, na které straně stojíme, ale spíš na tom, jakým směrem se společně díváme. A já to vidím tak, že tím směrem, kam se díváme, je prosazování hodnot, které jsme si zvolili v našich nových stanovách. Tedy například podpora vzdělávání, udržitelnosti, citlivá sociální politika, boj proti korupci. Proto tu společně jsme a za to každodenně bojujeme. Takže bouří voleb vstříc,” uvedla Kocmanová, kterou Piráti do svého předsednictva zvolili 399 hlasy.

Druhou místopředsedkyní s celkem 338 hlasy se stala Markéta Gregorová. „Chtěla bych ze srdce poděkovat Pirátům a Pirátkám, kteří mi dnes dali svůj hlas a důvěru. Všem bych chtěla vzkázat to, co opakuji dlouhodobě v médiích: stejně jako vždy, i ve své nové pozici 2. místopředsedkyně budu jednat s maximální loajalitou vůči Pirátské straně, jejím hodnotám i závazkům. Veškerou čerstvou energii, se kterou dnes přicházím, budu investovat do strany, která pro mě tolik znamená a bez které si svoje působení v politice vůbec nedovedu představit. A věřím, že jako hlavní ekonomicky i politicky liberální strana na české mapě budeme dál ukazovat svůj smysl pro transparentnost a poctivou práci a že takto společně dosáhneme dalších milníků. Česká republika se bez Pirátů neobejde a my ji nezklameme,” řekla ke svému zvolení Gregorová.

„Děkuji mnohokrát za podporu, stejně tak děkuji minulému Republikovému předsednictvu za veškerou práci, kterou poslední dva roky dělali. Myslím, že je rozhodně na co navazovat. Už se moc těším na výjezdy do krajů a obecně budoucí spolupráci. Udělám vše pro to, abych do mě vloženou důvěru nezklamala,” uvedla Jana Holomčík Leitnerová, která byla 328 hlasy zvolena třetí místopředsedkyní Pirátů.

Ve funkci 4. místopředsedkyně pak bude nově působit Dominika Poživilová Michailidu. Pirátky a Piráti ji zvolili 314 hlasy. „Moc děkuji za všechny hlasy. Chtěla bych jenom apelovat na naše Celostátní fórum a členy a členky: Zajímejte se prosím dál o dění ve straně a nenechte ze sebe udělat ozdoby. Nelze lidem nabízet otevřenou a silnou občanskou společnost bez pořádného tréninku, který naše strana myslím docela poskytuje. Ještě jednou děkuji a moc se těším na to, co přijde,” reagovala po svém zvolení Michailidu.

Na programu Celostátního fóra Pirátů bylo kromě volby předsednictva také například představení lídrů a lídryň do krajských voleb, prvních kandidátů a kandidátek do Senátu či prezentace výsledků Pirátské strany napříč všemi politickými úrovněmi.

Základní informace k nově zvoleným místopředsedkyním:

Klára Kocmanová
Klára Kocmanová (*5. 11. 1992) je od roku 2021 poslankyní PSP ČR. Je také místopředsedkyní poslaneckého klubu Pirátů a Výboru pro životní prostředí a předsedkyní Stálé komise pro kontrolu odposlechu. Dále je členkou Výboru pro sociální politiku a Podvýboru pro problematiku domácího a sexuálního násilí. Dříve byla místopředsedkyní středočeských Pirátů a předsedkyní místního sdružení v Kutné Hoře, kde pracovala/se angažovala v komisích rady města.

Dlouhodobě se věnuje lidským právům, sociálním tématům a životnímu prostředí. Ve Sněmovně pracuje na legislativě týkající se sexualizovaného násilí, zrovnoprávnění LGBTQ+ lidí, životního prostředí a práv zvířat.

Markéta Gregorová
Markéta Gregorová (*14. 1. 1993) byla v letech 2018 a 2019 předsedkyní Evropské pirátské strany, nyní je vedoucí resortního týmu Evropa, zahraničí, obrana a členkou Republikového výboru. Od května 2019 je poslankyní Evropského parlamentu. Zde je členkou výboru pro Mezinárodní obchod a členkou a koordinátorkou podvýboru pro Bezpečnost a obranu. Působí také ve výborech pro Zahraniční věci a Ústavní záležitosti. Je místopředsedkyní delegace Euronestu a skupiny přátel Ujgurů.

Věnuje se omezení vývozu zbraní a sledovacích technologií, dezinformacím, kyberbezpečnosti i dalším moderním technologiím v oblasti bezpečnosti, ale také lidským právům pod útlakem autoritářů.

Jana Holomčík Leitnerová
Jana Holomčík Leitnerová (*13. 6. 1987) je členkou Rady Jihomoravského kraje s gescí sociální a rodinná politika. Už během studií začala působit v PR a marketingu, po studiích se věnovala konzultacím a tvorbě obsahu a PR a marketingových strategií pro firmy, NNO i jednotlivce. Spolupracovala také s Úřadem vlády ČR v oblasti hate speech a online informační gramotnosti.

Dlouhodobě se věnuje tématům rovnoprávnosti, lidským právům a informační gramotnosti. Jakožto radní se posledních několik let věnuje udržitelnému a efektivnímu rozvoji sociálních služeb. Dále také tématům péče o duševní zdraví a paliativní péči či preventivním službám. Zabývá se také fenoménem sendvičové generace.

Dominika Poživilová Michailidu
Dominika Poživilová Michailidu (*20. 8. 1980) se stala členkou Pirátů v roce 2012 poté, co se zúčastnila několika demonstrací proti ACTA. Byla lídryní v krajských volbách pro Středočeský kraj a následně i ve volbách do Poslanecké sněmovny. V roce 2016 byla zvolena do Republikového předsednictva Pirátské strany.

V současnosti je zastupitelkou v obci Krnsko, vedoucí krajského expertního týmu pro zemědělství a životní prostředí, místopředsedkyně pirátského místního sdružení Mladá Boleslav a členka Republikového výboru. Účastní se pirátských resortních týmů Zemědělství a Životní prostředí.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist