https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pirati-upozornuji-na-dalsi-vyrazne-snizeni-rozpoctovych-polozek-na-ochranu-zivotniho-prostredi-a-klimatu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: Piráti upozorňují na další výrazné snížení rozpočtových položek na ochranu životního prostředí a klimatu

18. listopadu 2020 | Česká pirátská strana
Na 32. schůzi sněmovního Výboru pro životní prostředí byl kromě tří novel ústavní ochrany vody a evropské legislativy o právní ochraně v záležitostech životního prostředí projednán také návrh státního rozpočtu na ochranu životního prostředí pro rok 2021. V návrhu Ministerstva životního prostředí došlo oproti minulému roku ke snížení předpokládaných příjmů i výdajů. Piráti vidí tento krok jako zřejmý rozpor s cíli, které si klade vláda v oblasti řešení sucha nebo revitalizace oblastí postižených těžbou.

„Snížení výdajů považuji za problém, a to zejména u programů týkajících se řešení sucha a potažmo klimatické krize, jako je např. Program péče o krajinu. Program Podpora obnovy přirozených funkcí krajiny, který byl přímo založen za účelem adaptačních opatření v krajině v souvislosti se změnou klimatu, je oproti jiným programům dlouhodobě podfinancovaný. I když zástupci Ministerstva životního prostředí doplnili, že uvedené prostředky budou navýšeny z tzv. nároků nespotřebovaných neprofilujících výdajů, nepovažuji je za dostatečné. Návrh rozpočtu, kde nejsou tyto nároky a dodatečně přidělené prostředky zohledněny, se navíc stává značně nevypovídajícím,” okomentoval pirátský poslanec a zpravodaj tohoto bodu František Elfmark.

Pirátská předsedkyně Výboru pro životní prostředí Dana Balcarová byla na dnešní schůzi zpravodajkou dvou evropských tisků o Zelené dohodě pro Evropu, která zavádí právní ochranu veřejnosti v oblasti životního prostředí: „Pokud má být Zelená dohoda pro Evropu úspěšná a přinést trvalé změny, bez zapojení veřejnosti to nepůjde. Občanská společnost je, a měla by zůstat, hybnou silou transformace a měla by mít prostředky k aktivnímu zapojení do rozvoje a provádění nových politik. Oceňuji, že se výbor usnesl na podpoře návrhu reagujícího na Zelenou dohodu pro Evropu, ve kterém se Evropská komise zavázala zlepšit přístup občanů a nevládních organizací k informacím a právní ochraně na úrovni Evropské unie v záležitostech životního prostředí.”

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist