https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pirati-v-pardubicich-predstavili-navrh-snizeni-zdaneni-prace-a-dalsi-kroky-k-posileni-ceske-ekonomiky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: Piráti v Pardubicích představili návrh snížení zdanění práce a další kroky k posílení české ekonomiky

29. února 2020 | Česká pirátská strana
Piráti na celodenní konferenci PiratECON 2020 v Pardubicích diskutují kroky k posílení české ekonomiky. Na konferenci s téměř stovkou účastníků postupně během dne vystují pirátští poslanci Mikuláš Ferjenčík, Tomáš Martínek, Ondřej Polanský a Martin Jiránek. Dále promluví ekonomický analytik Pirátů Tomáš Kopečný, podnikatel Jiří Hlavenka a Radek Hábl, expert na problematiku exekucí. Mikuláš Ferjenčík v dopoledním bloku představil k připomínkování návrh daňové reformy, která si klade za cíl snížit zdanění práce, snížit odliv kapitálu z ČR a lépe zohlednit externality v daňovém systému.

„Závislost veřejných rozpočtů na zdanění práce se prohlubuje a systém se tak stává méně robustním v případě ekonomické krize nebo zpomalení. Plánovaný schodek je nyní extrémně závislý na výši zaměstnanosti. Proto navrhujeme snížit zdanění práce, otevřít trh práce zadluženým lidem a pečujícím osobám a důsledněji zohlednit negativní externality v daňovém systému. Snížení zdanění práce představujeme společně s opatřeními, které minimalizují jeho dopady na veřejné rozpočty. Zdanění průměrné mzdy navrhuji snížit o 20 000 korun ročně,“ uvedl k představení návrhu daňové reformy Ferjenčík. K tématu daňové reformy dle návrhu Pirátů se na konferenci vyjádří také Tomáš Martínek, člen důchodové komise.

V druhém bloku vystoupí kromě podnikatele a investora Jiřího Hlavenky i pirátský poslanec Ondřej Polanský a vedoucí programového bodu dopravy Jan Lička: „V oblasti dopravy se Česká republika zavázala do roku 2050 ke dvěma velkým cílům; aby polovina objemu nákladní dopravy šla na železnici, a aby se veškerá doprava v Česku stala k tomuto roku bezemisní (uhlíkově neutrální). Kromě toho bychom si v zájmu návratnosti investic měli odpovědět na otázku, zda chceme v oblasti infrastruktury dál za budoucí peníze dokončovat projekty dob minulých,” shrnul téma výstavby infrastruktury Polanský.

Ve třetím bloku zazní příspěvky na téma hospodářství a problematika exekucí, ke kterým se vyjádří Radek Hábl, známý svým projektem mapaexekuci.cz, která ukazuje na regionální nerovnosti a jejich důsledky pro Českou ekonomiku. PiratECON uzavře poslanec Martin Jiránek, který představí některé výzvy, které nás při transformaci ekonomiky mohou potkat.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist