https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pirati-vyzyvaji-k-jednani-s-nemeckem-a-eu-o-evropske-pomoci-domacnostem-s-drahymi-energiemi-i-zprovozneni-jadernych
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: Piráti vyzývají k jednání s Německem a EU o evropské pomoci domácnostem s drahými energiemi i zprovoznění jaderných elektráren

25. srpna 2022 | Česká pirátská strana
Piráti představili konkrétní kroky pro řešení energetické krize a pomoc domácnostem. Vyzývají v rámci předsednictví k jednání s Německem i celou EU o zprovoznění maxima jaderných elektráren, změně emisních povolenek a k řešení zdražování elektřiny na burze kvůli cenám plynu.

Situace je podle Pirátů natolik kritická, že ji státy nemohou zvládnout samy a je nutné společné řešení na úrovni Evropské unie, které uleví občanům a srazí ceny drahé elektřiny. Dále se samozřejmě zasazují i o rozšíření balíčku pomoci pro české občany. Stejně tak o schválení jejich návrhu na mimořádné solidární zdanění zisků energofirem získaných v důsledku války na Ukrajině, aby se stát dále nezadlužoval.

„Plyn a elektřina mohou stát podle pirátských analytiků příští rok násobně víc než v uplynulé topné sezóně. Vláda schválila řadu opatření na pomoc domácnostem i firmám a za Piráty prosazujeme další jako třeba navýšení rodičovské či daňové bonusy. Ani to ale nebude těm nejvíce zasaženým stačit, což je obdobné i v jiných zemích. Bez společného celoevropského postupu nedokáže žádný stát efektivně ochránit lidi či podniky před dopady krize, kterou rozpoutalo řádění Putina, jenž používá závislost na plynu jako zbraň. Proto vyzýváme v rámci předsednictví k jednání s Německem i dalšími zeměmi o krocích, které povedou ke zlevnění elektřiny, která zdražila kvůli Putinovi a sankcím,“ popsal předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

„Společná evropská cesta je v této nelehké situaci klíč k úspěchu. Problém raketového nárůstu cen energií je zásadní, řešíme ho operativně s premiérem, ministrem financí i ministrem průmyslu. Věřím, že se jim, respektive nám všem, podaří na evropské úrovni potřebné změny dojednat,“ uvedl i Ivan Bartoš, předseda Pirátů.

„Za prvé je nutné jednat s členskými státy EU, aby dočasně udržely provoz maxima jaderných elektráren. A zprovoznily ty, které nyní nefungují. Není možné spoléhat na dovoz energií z jiných evropských zemí, které budou mít pravděpodobně také nedostatek. Vláda musí jednat s kancléřem Německa Olafem Scholzem, aby dočasně odstoupil od plánu vypínání jaderných elektráren. Stejně tak nabídnout i se Švédskem či Belgii pomoc Franouzům v opravě jejich jaderných reaktorů, neboť polovina z nich kvůli odstávkám nyní nevyrábí,“ nastínil první krok Michálek.

Druhým opatřením je vydat speciální emisní povolenky pro roky 2022 a 2023 s tím, že nebudou moci být přeprodávány. „Pokud dojde dočasně k dalšímu vydávání povolenek, jejich cena poklesne, bude odpovídat té tržní a omezí se prostor pro umělé šponování cen spekulanty. Cílem je také získat prostředky na budování obnovitelných zdrojů, které zajistí naši větší energetickou soběstačnost, dodávky energií za přijatelné ceny i lepší ochranu zdraví přírody a lidí,“ doplnil Michálek.

Klíčové se je se rovněž zaměřit na posílení kapacit evropské energetiky, aby do budoucna bylo možné snadněji přesouvat elektřinu bez výpadků, tzv. blackoutů. Piráti chtějí zapojit i státy, které budou mít i jen dočasné přebytky energií například z obnovitelných zdrojů.

„Vyhodnotit je potřeba i cestu, kterou se vydali Španělé a její použitelnost v celé Unii. Ve Španělsku vláda díky dotacím pro plynové elektrárny srazila cenu elektřiny na polovinu. Případně je nutné prověřit úpravu podmínek fungování burzy v extrémních situacích,“ popsal předseda poslaneckého klubu Pirátů s tím, že samozřejmostí musí být i úsporná energetická opatření ze strany státu a veřejného sektoru.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist