https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pirati-vyzyvaji-predsedu-vlady-nehazardujte-se-statnimi-lesy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: Piráti vyzývají předsedu vlády: Nehazardujte se státními lesy!

V pondělí 6. ledna má vláda projednat dokument „Strategie rozvoje Lesů ČR, s.p. na období od 1.9.2019 do 31.12.2024“, který má zpětně vejít v platnost, a to od 1. září 2019. Piráti postup, jakým byl dokument předložen, považují za nešťastný. Mimořádně nedostatečná je dle nich i samotná strategie, dle níž má státní podnik hospodařit do roku 2024 s hlubokými ztrátami, protože obsahuje celou sérii velmi podstatných vad a nesrovnalostí. Piráti varují, že ekonomická situace Lesů ČR je velmi vážná a nemá historické obdoby a žádají o řádné dopracování strategie.

Na prvním místě vytýkají Piráti strategii vady v podobě zamlčování řady podstatných skutečností, nedostatečná či zcela scházející vysvětlení problémů v Lesích ČR. Jde třeba o manipulativní popisy příčin eskalace kůrovcové kalamity, příčin extrémního propadu cen dřeva a v důsledku i propadu podniku do hlubokých ztrát.

„Grafy uvedené v dokumentu odhalují, že u Lesů ČR došlo ve srovnání s rokem 2014 do roku 2019 k propadu cen dříví o 46 až o 76 procent. Takto extrémní propad nemá racionální vysvětlení a neodpovídá ani vývoji na středoevropském trhu se dřevem. Pro srovnání – dle poslední výroční zprávy Bavorských státních lesů došlo u tohoto sousedního státního podniku ve stejném období ke snížení cen smrkové kulatiny o 19 procent. Není ani známo, že by k tak extrémním propadům cen dřeva, k jakým došlo u Lesů ČR, došlo u Vojenských lesů a statků ČR. Autoři Strategie Lesů ČR by měli nejprve řádně vysvětlit, proč je vývoj u Lesů ČR natolik odlišný a teprve po forenzní diagnóze příčin navrhovat vládě léčbu v podobě plánu ztrátového hospodaření či vydávání dluhopisů,” uvádí poslanec a místopředseda Podvýboru pro lesní hospodářství Radek Holomčík

Za mimořádnou pozornost podle Pirátů stojí fakt, že největší propad v prodejních cenách dřeva vykázal u Lesů ČR obchodní kanál, který Česká inspekce životního prostředí v roce 2018 označila jako jeden z hlavních zdrojů šíření kůrovců.

„Jde o aukce dřeva ‚na pni‘, které pro Lesy ČR organizují dvě soukromé firmy vydělávající na každém prodaném kubíku. Paradoxně právě přes tento kanál chce management Lesů v následujících letech navýšit prodej až na jednu třetinu veškerého objemu dřeva vytěženého v Lesích ČR. Takový záměr je bez bližšího vysvětlení neobhajitelný. Je veřejně známo, že se úmyslným šířením kalamity u Lesů ČR zabývá i policie,“ uvádí Holomčík.

Piráti žádají, aby předseda vlády do příprav nové Strategie Lesů ČR zasáhl a uložil ministrovi zemědělství její řádné dopracování. Především pak v části, která popisuje dosavadní vývoj a příčiny špatného hospodaření Lesů ČR.

„Na nekorektním popisu příčin problémů Lesů ČR nelze stavět kvalitní strategická a koncepční rozhodnutí. Na špatných základech lze stavět jen špatná rozhodnutí, kterých bylo v Lesích ČR v posledních letech učiněno nespočet. Výsledek vidíme. Vyzýváme proto předsedu vlády, aby ministru zemědělství uložil dokument řádně dopracovat a umožnil jeho projednání i na Podvýboru pro lesní hospodářství,“ uzavírá Holomčík.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist