https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pirati-zamezili-narustu-byrokracie-a-zhorseni-podminek-pro-hospodareni-v-ceske-krajine
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: Piráti zamezili nárůstu byrokracie a zhoršení podmínek pro hospodaření v české krajině

2. června 2021 | Česká pirátská strana
Poslanecká sněmovna dnes schválila dva pozměňovací návrhy poslance Pirátů Jana Pošváře, člena Zemědělského výboru Poslanecké sněmovny, v rámci vládní novely zákona o hnojivech. Pozměňovací návrhy výrazně omezují byrokracii spojenou s vedením hospodářství a zamezují zhoršení podmínek pro hospodaření v české krajině, především v oblasti skladování hnojiv.

Schválené pozměňovací návrhy jednak odstraňují byrokratickou povinnost, kdy se již nebudou muset schvalovat příkrmiště do havarijního plánu dle vodního zákona a také umožní zemědělců skladovat hnojiva na stejném místě již po třech letech nikoliv po čtyřech, jak bylo v původním navrhovaném znění.

„Ke zdravé krajině se nedostaneme jenom omezeními a zpřísňováním. Je nutné pozitivně motivovat lidi, kteří v krajině hospodaří, a naopak odstraňovat bariéry, které brání její obnově,“ uvedl Jan Pošvář k prvnímu návrhu. „V případě užívání hnojiv musíme mít na paměti, že dochází k překryvům v rámci sezóny. V případě opakovaného skladování hnojiv na stejné půdě jsem proto navrhnul zkrácení o rok, protože se naváží na jaře, ale rozmetá na podzim, a tedy takto stanovená lhůta je v praxi právě o rok delší,“ dodal pirátský poslanec.

„Novela zákona o hnojivech si klade velké cíle zejména v oblasti zamezení znečišťování vod. Chce dosáhnout snížení znečištění způsobené dusičnany ze zemědělských zdrojů a předcházet dalšímu takovémuto poškozování přírody. Bylo by ale dobré, kdybychom při plnění těchto cílů nezhoršovali nešetrnými zásahy Ministerstva zemědělství podmínky hospodaření v české krajině. To jsem zohlednil právě v dnes přijatých pozměňovacích návrzích,“ uvedl Pošvář.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist