https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/piratka-gregorova-pokracuje-ve-frakci-greens-efa-v-uzke-spolupraci-s-voltem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: Pirátka Gregorová pokračuje ve frakci Greens/EFA, v úzké spolupráci s Voltem

26. června 2024 | Česká pirátská strana
Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová vstupuje po třech týdnech jednání do politické skupiny Greens/EFA. Piráti tak zůstávají ve stejné frakci jako doposud. Gregorová nyní vyjednává o podobě užší spolupráce s hnutím Volt, které také po hlasování členské základny míří do Greens/EFA a se kterým Piráti sdílí zásadní liberální proevropské hodnoty.

„Po intenzivních jednáních napříč Evropským parlamentem jsem přesvědčená, že se mi pirátský program podaří nejlépe prosazovat ve frakci Greens/EFA. Naše spolupráce funguje velmi dobře a Pirátské značce jsme tam s kolegy v uplynulém období vydobyli silné jméno a také dlouhodobě výhodnou dohodu, budu tedy nejen ve výborech, které chci, ale budu v nich mít i silnou pozici,” oznámila staronová europoslankyně za Pirátskou stranu Markéta Gregorová.

Gregorová bude i nadále členkou výboru pro mezinárodní obchod, kde chce pokračovat v práci na tématech kyberbezpečnosti, tlaku třetích zemí na evropský trh či obchodu se sledovacími technologiemi. Europoslankyně nově míří také do výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci. Zde bude pracovat na hybridních hrozbách a dezinformacích. „V rámci vyjednávání se mi podařilo dostat také do třetího plnohodnotného výboru, což je unikátní, a to pro průmysl, výzkum a energetiku, v němž byl v minulém období můj kolega Mikuláš Peksa. Výbor bude hrát stále důležitější roli v oblasti evropské bezpečnosti i obranné pomoci Ukrajině, je tedy perfektním spojením na můj hlavní výbor pro mezinárodní obchod,” dodává Gregorová.

„Být ve vyjednávání sama za sebe se ukázalo i jako jistá výhoda ve flexibilitě. Obdržela jsem poměrně velké množství nejrůznějších nabídek z frakcí i delegací. Kromě Greens/EFA, kde jsme jako Piráti působili doposud, jsem seriózně jednala i s liberály z Renew, a oslovila mě i frakce Socialistů & Demokratů. Bohužel se ukazuje, že rozštěpenost Renew mezi prozápadní liberály a až konzervativní populisty je oslabuje v jednání. Součástí Renew je také nizozemská Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD), která ve vládě s krajně pravicovou Stranou pro svobodu (PVV) kontroverzního politika Geerta Wilderse. Část Renew je a zůstane mými přirozenými partnery, jako například Progresívné Slovensko; pro mě to však z hlediska nabídky nebyla nakonec životaschopná varianta,” vysvětluje Gregorová.

Gregorová dál pokračuje ve vyjednávání o dalším posílení svojí pozice. „Mým cílem je co nejlépe prosazovat pirátský program. Svou pozici tak chci ještě více zesílit díky možné spolupráci s delegací panevropského liberálního hnutí Volt, s nimiž v tuto chvíli intenzivně jednám o finální podobě naší spolupráce, kterou jsme si již potvrdili,” dodává Pirátka.

V Greens/EFA působí Piráti bez přestávky od roku 2009, kdy se do Evropského parlamentu poprvé dostal pirátský zástupce ze Švédska.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist