Marek Hadrbolec "> Pitná voda a světlo za umění. Dobročinná aukce podpoří Ukrajinu - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pitna-voda-a-svetlo-za-umeni.dobrocinna-aukce-podpori-ukrajinu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

NESEHNUTÍ: Pitná voda a světlo za umění. Dobročinná aukce podpoří Ukrajinu

6. března 2023 | NESEHNUTÍ
Autor: Marek Hadrbolec, tel: 777 524 944
Charitativní UAukce na pomoc Ukrajině, kterou na tragické výročí jednoho roku od začátku ruské vojenské invaze spustily organizace Gulag.cz, Memorial a NESEHNUTÍ, pokračuje až do pátku 10. března. Díky penězům z prodeje uměleckých děl pořadatelé podpoří nejzranitelnější Ukrajince a Ukrajinky, které ruská vojska připravila o možnost vést normální a důstojný život. UAukce probíhá na portálu LiveBid.

Umělecká díla vznikla pro výstavu Sandarmoch – kde stromy mají tváře, která připomíná popraviště z dob stalinského teroru, a nyní pomohou vytvářet lepší budoucnost Ukrajiny. Díky prostředkům z UAukce zajistí pořádající organizace obětem ruské agrese alespoň to nejzákladnější – pitnou vodu nebo elektrickou energii. V ukrajinském Mykolajivu neteče pitná voda z kohoutků už dlouhé měsíce. Obzvlášť staří a nemocní lidé jsou zde odkázáni na skupinu dobrovolníků*ic, která jim vodu nosí z přistavených cisteren, a na prostředky pro čištění vody, které obstarává NESEHNUTÍ. „Chodit pro vodu je pro mě velmi obtížné, proto ji hodně skladuji doma. Vydrží mi jen díky čistícím prostředkům, které posíláte. Děkuji přátelům z Česka, kteří pomáhají,” vzkazuje z Mykolajivu 86letá žena, kteří místní říkají teta Galie. Galie žije sama v bytě v sedmém patře a je tak, stejně jako mnoho dalších starých lidí, odkázána na dobročinnou pomoc.

Další peníze poputují k těm, kterým ruská invaze zanechala jizvy na těle i na duši. UAukce podpoří organizace Divčata a Pravo na zdorovia, které se starají o přeživší sexuálního násilí a kvůli neustálým útokům na ukrajinskou infrastrukturu se potýkají například s dlouhodobými výpadky dodávek tepla a elektrické energie. Pomoc zamíří také do Žitomirské oblasti, konkrétně do vesnice Vilšanka, kde během raketového útoku byly poničeny domy a byty čtyř rodin místních Čechů. Prostředky budou určeny na opravu dveří a oken.

„Každá částka získaná v UAukci bude mít reálný dopad na životy lidí v Ukrajině. Například za deset tisíc korun jsme schopni zajistit pitnou vodu pro čtyřčlennou rodinu až na půl roku. Třicet tisíc zase stačí na generátor elektřiny, který rozsvítí životy přeživším sexuálního násilí,” popisuje Marek Hadrbolec z NESEHNUTÍ.

„Podceňování zločinů z minulosti vede k novým zločinům. Jsme svědky reinkarnace odvetného režimu, který je zodpovědný nejen za ruské politické vězně, ale také za válečné zločiny Ruska v Ukrajině,” říká ve svém videovzkazu k UAukci berlínská umělkyně Lena Aš, která pro výstavu vytvořila z výšivky portréty dvou obětí stalinského popraviště Sandarmoch. „Dnešní Rusko popírá kriminální stránky své historie. A to má děsivé následky,” vzkazuje zase k příležitosti UAukce
Timofej Byčkov, autor bronzového reliéfu Smutek. Reliéf se spolu s dalšími díly bude dražit až do pátku 10. března, kdy charitativní aukce skončí. Podrobnosti o jednotlivých artefaktech nebo návod, jak se dražby zúčastnit, jsou k dispozici ve facebookové události UAukce nebo na webu.

Záštitu nad UAukcí převzala předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Markéta Pekarová Adamová.

Gulag.cz
Organizace Gulag.cz se zabývá fenoménem vězeňského systému Gulag a obecně i sovětským totalitním režimem. Vznikla na konci roku 2009. Klade si za cíl sdílet a šířit informace o sovětských represích a všem, co s nimi souvisí, včetně souvislostí s Československem a dalšími zeměmi. Činnost organizace umožňuje zkoumání Gulagu a totalitního režimu v SSSR v širším kontextu. Propojuje výzkumnou činnost, archeologický i archivní výzkum, použití nových IT technologií, vzdělávací metody a další pohledy z nejrůznějších oborů a disciplín.
Magdaléna Hájková, magdalena.hajkova@gulag.cz, +420 604 229 355

NESEHNUTÍ
NESEHNUTÍ je sociálně-ekologická nevládní organizace. Její ekologické a lidskoprávní aktivity ukazují, že změna společnosti založená na respektu k lidem, zvířatům i přírodě je možná a musí vycházet především zdola. NESEHNUTÍ od roku 2014 podporuje rozvoj občanské společnosti v Ukrajině a spolupracuje s tamními obránkyněmi*ci lidských práv, aktivistkami*y a nezávislými novinářkami*i. Od začátku ruské invaze organizace pomáhá ukrajinské občanské společnosti dodávkami zdravotnického materiálu, výpočetní techniky nebo peněžní podporou organizací, které už rok pomáhají obětem ruské invaze.
Marek Hadrbolec, marekh@nesehnuti.cz, +420 777 524 944

Memorial Česká republika
Mezinárodní historicko-vzdělávací, dobročinná a lidskoprávní společnost Memorial je síť neziskových organizací zabývajících se studiem politických represí v SSSR a v současném Rusku. V roce 2016 byla založena česká pobočka. Zastřešující organizace Mezinárodní Memorial byla na konci roku 2021 zrušena ruskými soudy. V roce 2022 získal Memorial Nobelovu cenu míru.
Marek Hadrbolec, tel: 777 524 944
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist