https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/plynova-dela-rusi-zver-i-lidi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ČSOP Vlašim: Plynová děla ruší zvěř i lidi

15. června 2016 | ČSOP Vlašim
Autor: Roman Andres, tel: 732906107
Plynová děla imitují hluk výstřelů s různě nastavenou kadencí. Jejich použití známe nejčastěji z moravských vinic, kde se tímto způsobem vinohradníci brání náletům špačků v době dozrávání hroznů. Toto použití je na Moravě lokální, střílí se za bílého dne a na omezených plochách. Nyní byl zaznamenán nárůst použití těchto plašičů v noční době v otevřené zemědělské krajině nejen na Podblanicku. Tímto způsobem se zemědělci brání přemnožené zvěři – zejména divokým prasatům, daňkům a srnčí. Provoz takového zařízení však není cesta správným směrem, nejen kvůli rušení tzv. nočního klidu. Podle Ministerstva vnitra ČR je toto jednání regulováno zákonem o přestupcích a občanským zákoníkem. Pokud jde o dlouhodobý hluk a vibrace vyvolané výrobní nebo jinou podnikatelskou činností, je tato problematika upravena zákonem o ochraně veřejného zdraví. Problematiku rušení nočního klidu a obtěžování hlukem také může obec regulovat obecně závaznou vyhláškou, obdobně jako užívání zábavní pyrotechniky na veřejných prostranstvích.
Z hlediska ochrany přírody se jedná též o nevhodnou činnost, na kterou doplácí stresem nejen lidé, ale v době rozmnožování a péče o potomstvo i řada druhů živočichů. Nelze tedy bouchat libovolně po celé vegetační období, kdy se zvěř pase.
Na škody způsobení přemnoženou zvěří doplácí nejen zemědělci a lesníci, ale i obyvatelé. Klíčem k řešení problému je jedině její účinná regulace.
Roman Andres, tel: 732906107 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist