https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/plynove-lampy-poprve-rozsvitily-ulice-v-cele-zemi-pred-162-lety
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká plynárenská unie : Plynové lampy poprvé rozsvítily ulice v celé zemi před 162 lety

15. září 2009 | Česká plynárenská unie
Dnes je tomu přesně 162 let, kdy se v naší zemi poprvé rozsvítily plynové lampy. Ovšem také historické jádro dnešní Prahy osvětlují stovky nových plynových lamp. Příjemné, teplé světlo se rozlévá i v Železné ulici. Plynové osvětlení je dokončeno také v části ulic Hlavsova, Jilská a Karlova, na Malém náměstí, v části Staroměstského námětí, Uhelného trhu a v ulici Rytířské. V říjnu by měly začít práce na lucernách na Karlově mostě.

V prosinci 2007 se rozsvítilo 110 nových plynových lamp na Ovocném trhu a v Karlově ulici. Od příštího roku rozzáří namodralé světlo plynových lamp i turisticky atraktivní Nerudovu ulici, které lokalitě vrátí romantický nádech starých časů. Postupně se plánuje plynovými lampami osvětlit celou Královskou cestu od Prašné brány až na Hradčanské náměstí. V Nerudově ulici by mělo být postaveno 140 nových plynových lamp, které doplní stávajících 505 luceren. Na Královské cestě, kterou jezdili čeští králové ze svého dvora na místě současného Obecního domu na Pražský hrad, tak již zbude dodělat pouze plynové osvětlení na Karlově mostě. Práce by měly začít v říjnu a po etapách by měly skončit nejpozději do konce roku 2010. Investice bude činit asi 15 milionů korun. Potrubí k jednotlivým lampám se bude ukládat do speciálních žlabů v mostovce po částech tak, jak bude postupovat samotná rekonstrukce mostu. Na Karlův most se tak vrátí původní romantické osvětlení s nezaměnitelnou atmosférou, které tato místa poprvé ozářilo v roce 1866. Již nyní se při jeho rekonstrukci umístilo do těla mostu plynové potrubí. Litinové kandelábry již byly odlity ve východočeském Pilníkově. Běžný návštěvník si ale přes den nevšimne rozdílu, podle přání památkářů budou plynové lucerny stejné jako stávající elektrické. Po setmění se však nad mostem rozlije příjemně namodralé světlo.

Do metropole se plynové lampy začaly vracet v roce 2002, kdy bylo instalováno prvních devět luceren v Michalské ulici na Starém Městě. Dnes kromě Královské cesty svítí i na Ovocném a Uhelném trhu, v Rytířské a Železné ulici. Lampy se rozsvěcují automaticky, ale v době adventu chodí Celetnou ulicí a po Ovocném trhu lampář v dobovém obleku a lucerny rozsvěcí ručně, hlavně pro potěchu turistů. "Návratem luceren jsme se připojili k významným metropolím, které toto romantické osvětlení zachovaly," řekl Pavel Klega (ODS), náměstek primátora.
V Praze se plynové lampy poprvé objevily v roce 1847. Koncem 19. století začalo plynové osvětlení vytlačovat elektrická energie. Tisíce plynových lamp svítily v pražských ulicích ještě ve 40. letech. Ve velkém byly likvidovány a nahrazovány elektrickými ve druhé polovině

20. století. Jako poslední byly koncem dubna 1985 převedeny na elektřinu osmiramenné stožáry na Hradčanském náměstí a v Loretánské ulici. „Ten na Hradčanském náměstí jsme po rekonstrukci vrátili na původní místo v květnu 2006,“ podotkl Pavel Klega. Na Loretánském náměstí se historická replika plynového kandelábru rozsvítí snad již v příštím roce.

První „nové“ lucerny začaly svítit v říjnu 2002 v Michalské ulici. Postupně přibývaly další ulice a náměstí – Vejvodova, Celetná, Železná a Rytířská ulice, části ulic Melantrichova, Hlavsova, Jilská, Malé náměstí, Uhelný trh a část Staroměstského náměstí. A nyní již Karlova ulice a Ovocný trh. Do budoucna by mělo romantické plynové osvětlení být po celé Královské cestě od Prašné brány až na Pražský Hrad.

Historické jádro Prahy se snahou o návrat luceren připojilo ke starobylým a významným evropským metropolím. Bezkonkurenčně největší počet plynových lamp v provozu je v západní části Berlína, téměř 40 tisíc. Plyn ale využívají k osvětlení i další německá města, např. Düsseldorf, Drážďany, či Lipsko. „Také historický Londýn osvětluje z velké části plyn, především prostranství před Buckinghamským palácem, okolí Clarence House, dále Green park nebo známý Hyde park. Pozadu nezůstávají britská města York a Horsham, ale ani irský Dublin. Plynové lampy svítí v historickém centru chorvatského Záhřebu, v EuroDisney parku či Štrasburku ve Francii i v polském Krakově,“ dodal viceprezident Cechu lampářů Jan Žákovec.

Cech lampářů České republiky byl obnoven v roce 2004. Jeho hlavním cílem je vytvářet podmínky pro prohlubování profesní cti, tradic a úrovně lampářů a sjednotit aktivity v oblasti plynového osvětlení. V současné době řeší cech především otázky legislativní, neboť problematika plynových lamp díky dlouhé přestávce není právně ošetřena. S myšlenkou založení Cechu lampářů přišli příznivci plynového světla z plynáren a firem, zabývajících se použitím plynu. Nová, dnes v Praze používaná technologie plynového osvětlení, pochází právě z dílny zakladatelů cechu.

Za počátek plynového osvětlení je považován poslední den roku 1813, kdy se na Westminsterském mostě v Londýně rozžaly první plynové lampy. V Praze se začal používat svítiplyn k veřejnému osvětlení od poloviny září 1847 se zprovozněním Karlínské plynárny. Na 200 luceren poprvé osvítilo např. Celetnou ulici, Staroměstské náměstí, Jezuitskou ulici (dnešní Karlova), Mostní nám. (dnes Křížovnické), ulici Na Příkopě, Koňský trh (Václavské nám.) či Uršulinskou ulici (dnes Národní třída). Plynové světlo se používalo i v pražských parcích, zahradách, na nábřežích a ostrovech.

Po nástupu elektrické energie začal svítiplyn na přelomu 19. a 20. století pomalu vyklízet své pozice, a to i z domácností, obchodů, hostinců či kaváren.

V Čechách a na Moravě se nejdéle plynové světlo udrželo ve starých částech Prahy. Ještě v roce 1940 osvětlovalo pražské ulice a náměstí více než 9 tisíc plynových svítilen, nejvíce v pražské historii. Jako poslední byly převedeny ze svítiplynu na elektřinu koncem dubna roku 1985 osmiramenné stožáry na Hradčanském náměstí a v Loretánské ulici. V průběhu doby se ale názory na osvětlení opět změnily a pýchu na vyspělou techniku vystřídala částečná nostalgie. Proto se dnes plynové světlo vrací do života Pražanů.


Pro více informací kontaktujte ČPU, pana Ing. Oldřicha Petržilku
na adrese Novodvorská 82/803, 142 01 Praha 4, tel: +420 241 027 877, e-mail: petrzilka@cpu.cz, www.cpu.cz
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist