https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/plzen-pije-kafe-pro-zizaly
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ENVIC, občanské sdružení: Plzeň pije kafe pro žížaly

12. srpna 2019 | ENVIC, občanské sdružení
Autor: Tomáš Popp, tel: 777 239 808
Od dubna letošního roku se v Plzni pije kafe pro žízaly. Projekt, který s podporou města a Nadačního fondu Zelený poklad realizuje sdružení Envic, propojuje kavárny a zahradníky a ukazuje, jak vyžívat lógr při kompostování a pěstování. „V současnosti s námi spolupracuje deset kaváren,“ říká Alena Lehmannová, která projekt koordinuje.

Od dubna letošního roku se v Plzni pije kafe pro žízaly. Projekt, který s podporou města a Nadačního fondu Zelený poklad realizuje sdružení Envic, propojuje kavárny a zahradníky a ukazuje, jak vyžívat lógr při kompostování a pěstování. „V současnosti s námi spolupracuje deset kaváren,“ říká Alena Lehmannová, která projekt koordinuje. Kavárny jsou označeny samolepkou „Piju kafe pro žížaly“ a Plzeňané si z nich mohou odnášet lógr a využít ho na zahradě, nebo spolu s bioodpadem z kuchyně ho zkompostovat ve vermikompostérech. Právě vermikopostér (kompostér, ve kterém bioodpad zpracovávají žížaly) je ideálním řešením pro kompostování v bytě. „Vermikompostér můžete koupit hotový. Snadno si ho ale sami za pár korun vyrobíte například z plastových kbelíků nebo bedýnek,“ doplňuje Lehmannová. „Jak na to, radíme na našich kompostovacích workshopech. Na facebooku Piju kafe pro žížaly je také k dispozici podrobný videonávod,“ dodává.
Jednou ze zapojených kaváren je Schovaná kavárna ve Zbrojnické ulici. „Kávu pro naši kavárnu pečlivě vybíráme, a tak nám přišlo jako skvělý nápad využít ji opravdu beze zbytku,“ oceňuje projekt jeden z majitelů kavárny Michal Malina. Právě ve Schované kavárně probíhá nejbližší kompostovací workshop, a to ve čtvrtek 15. srpna od 17 hodin. Pro lógr si je možné dojít ale také například do Le Frenchie café, Kafé Smetanka, Caffé Diem nebo Vegebistra. Úplný seznam zapojených kaváren najdete na http://www.envic-sdruzeni.cz/zahrada-zahradniceni/piju-kafe-pro-zizaly/.

Kontakty pro více informací:
Alena Lehmannová (ENVIC, občanské sdružení): 777 615 612, alena.lehmannova@envic.cz
Michal Malina (Schovaná kavárna), 777 183 938, sweetbeans.sro@gmail.com
Tomáš Popp, tel: 777 239 808
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist