https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/po-dohode-ochrany-prirody-a-rybaru-se-nesyt-letos-lovit-nebude
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

AOPK ČR: Po dohodě ochrany přírody a rybářů se Nesyt letos lovit nebude

3. prosince 2018 | AOPK ČR
Autor: Karolína Šůlová, tel: 724 102 406
Původně plánovaný výlov se přesouvá na příští rok. Důvodem je především nedostatek vody v povodí.

"Doufáme, že nějaká voda přes zimu doteče. Pro zdejší přírodu je to důležité. Potřebujeme, aby se zaplavily i rákosiny na Nesytu, které byly poslední tři roky kvůli nedostatku vody na suchu, “ vysvětluje Vlastimil Sajfrt z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Správy CHKO Pálava.

Dalším důvodem pro odložení výlovu je velké množství drobných invazních karasů stříbřitých. Jejich vysoké počty způsobují úbytek planktonu, který pak chybí jako zdroj potravy například pro mláďata zdejších vzácných druhů ptáků. Pokud by se rybník vypouštěl letos, dostaly by se tyto ryby ve velkém do níže položených rybníků Lednické soustavy, kde by působily škody. Odložení výlovu na příští rok umožní opravu mříží u výpusti na Hlohoveckém rybníku, která by měla šíření karasů do soustavy zabránit. Do Nesytu byli minulý týden nasazeni candáti a sumci, kteří se karasy stříbřitými živí a měli by tedy pomoci snížit jejich stavy.

Na rybníku Nesyt letos v srpnu uhynulo velké množství ryb, především kvůli dlouhotrvajícímu teplu a suchu.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist