Barbora Bartušková Večlová "> Počet utýraných psů při pokusech se zvyšuje, přestože jich vědci potřebují stále méně - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pocet-utyranych-psu-pri-pokusech-se-zvysuje-prestoze-jich-vedci-potrebuji-stale-mene
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Svoboda zvířat: Počet utýraných psů při pokusech se zvyšuje, přestože jich vědci potřebují stále méně

17. srpna 2021 | Svoboda zvířat
Autor: Barbora Bartušková Večlová, tel: 777 835 651
Podle nejnovější statistiky, kterou vydává Generální ředitelství Evropské komise pro životní prostředí, se počet zvířat zneužitých při pokusech v roce 2018 v EU (bez započítání dat z Norska, které se ve statistikách objevilo poprvé) vyšplhal na 10,6 milionů. Počet psů dokonce vzrostl, a to o 20 % oproti předchozímu roku. Pokusy na zvířatech se tedy dále provádí ve velkém, ačkoli více jak 9 z 10 testovaných léků, které úspěšně projdou u zvířat, pak selhávají u lidí, uvádí vědecký zpravodaj Live Science (https://www.livescience.com/46147-animal-data-unreliable-for-humans.html)

Více psů, prasat a pokusů, které způsobují těžké utrpení
Evropská komise ve svých statistikách dále zveřejňuje, že při pokusech bylo zneužito přes 25 tisíc psů, 88 tisíc prasat (což je o 16 % více než v roce 2017) a 11 tisíc primátů. Pokusů klasifikovaných jako “způsobující těžké utrpení” a “způsobující střední utrpení” bylo provedeno bezmála na 5 milionech zvířat, ukazují statistiky.

Úspěšné metody pokusů bez zvířat existují
Česká republika je jedním ze šesti členských států, které stále zneužívají myši k produkci protilátek na léčbu infekčních chorob. Navzdory dostupnosti metod bez zvířat a důrazného doporučení Evropského centra pro validaci alternativních metod ukončit tuto zastaralou a krutou praktiku. Předsedkyně organizace Svoboda zvířat Barbora Bartušková Večlová doplňuje: ​​”I když je k dispozici čím dál více metod bez zvířat, do praxe se dostávají jen obtížně. Navíc stále neexistují žádné postihy za to, když se zneužívají zvířata i tam, kde jsou schválené jiné metody. Proto Svoboda zvířat s dalšími evropskými organizacemi pracují na kampani, která podpoří postupné ukončení pokusů na zvířatech v EU. Jen během července a srpna na tuto kampaň přispělo přes tisíc lidí a přispět můžete i Vy na Darujme.cz (https://www.darujme.cz/projekt/1204932).”

Desetitisíce zvířat trpí i v Čechách
Národ pejskařů, jak o sobě rádi tvrdíme, je na děsivé osmé příčce v počtu pokusů, jež využívají psy. Jejich počet vzrostl o 18% proti předchozímu roku. Česká republika bohužel zaznamenala i nárůst pokusů na koních (o 107 %) a králících (23 %). Mezi lety 2017 a 2018 také vzrostlo číslo pokusů, které způsobují zvířatům těžké utrpení. Takových pokusů se provedlo přes 23 tisíc (nárůst o 43 %).

Pokud byste potřebovali jakékoliv další informace, neváhejte se na nás obrátit na telefonním čísle 777 835 651 nebo e-mailové adrese: barbora.bartuskova.veclova@svobodazvirat.cz. V této složce (https://www.dropbox.com/sh/5tyswghv8n6069m/AABb3eTXf9f_A1nicjP9JiFHa?dl=0) najdete fotografie, které můžete použít v článku.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist