https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/podpora-eko-plynu-bezemisnich-budov-a-jednodussi-sdileni-velkych-dat.pirati-podporili-dulezite-navrhy-pro-budoucnost-evropy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: Podpora eko plynu, bezemisních budov a jednodušší sdílení velkých dat. Piráti podpořili důležité návrhy pro budoucnost Evropy

13. února 2023 | Česká pirátská strana
Zjednodušení podmínek investic a přímá podpora do obnovitelného a nízkouhlíkového plynu. To je jeden z důležitých návrhů, který včera podpořili europoslanci ve výboru pro průmysl, výzkum a energeticku (ITRE). Podle pirátského europoslance Mikuláše Peksy, který ve výboru působí, podpořené návrhy sníží dopady současného souběhu několika krizí.

„Varianty nízkoemisního plynu můžou být jednou z cest, jak vykrývat výpadky v produkci obnovitelných zdrojů. Existuje ale obří riziko vybudování infrastruktury pro zemní plyn, která bude brzy zbytečná a podpoří jenom fosilní barony. Na to musíme dát pozor,“ připomíná Mikuláš Peksa, který návrhu podpořil.

S klimatem a jeho výhledy souvisí i výrazně pozitivnější a méně problematický návrh k podpoře udržitelnějších, bezemisních budov. Taková řešení už existují, dlouhodobě jsou výhodná a šetří jak životní prostředí, tak i peníze Evropanů. „Navrhnutá cesta, pro kterou jsme hlasovali ve výboru, je nejen ve finanční podpoře, ale i ve zjednodušení staveb,“ vysvětluje Peksa.

Dalším tématem jsou velké změny, které přinese do digitální ekonomiky tzv. akt o datech. Peksa usiluje o co nejvyšší zachování ochrany soukromí občanů, ale také chce zjednodušit a zrychlit přesuny velkých databází uvnitř Evropské unie. I to schválili europoslanci ve výboru. „Data Act může znamenat významnou podporu pro evropskou digitální ekonomiku,“ dodává Peksa.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist