https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/podpora-komunitni-energetiky-i-malych-venkovskych-prodejen.to-byla-hlavni-temata-vyjezdu-ministra-sikely-po-pardubickem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

STAN: Podpora komunitní energetiky i malých venkovských prodejen. To byla hlavní témata výjezdu ministra Síkely po Pardubickém kraji

24. března 2023 | STAN
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela se ve čtvrtek 23. března v rámci svého výjezdu po Pardubickém kraji zúčastnil konference Život v obcích 2023+, kterou organizovalo Sdružení místních samospráv. Tématem prvního panelu byly dopady energetické krize, podpora komunitní energie v obcích nebo vesnických prodejen. Další zastávkou byla venkovská prodejna v obci Kunětice. Ta funguje díky dotačnímu programu Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Obchůdek 2021+. Ministr Síkela také navštívil českého výrobce výbušnin Explosia a.s. Součástí bylo i setkání s členy a příznivci hnutí STAN, kde se probírala důležitost komunitní energetiky, její možnosti a podpora. K ministerskému výjezdu se připojili poslanci STAN z regionu.

„Naprosto zásadní změnou pro obce bude zavedení komunitní energetiky, což umožní více odběratelům sdílet energii, kterou si vyrobí prostřednictvím jednoho zdroje. To znamená například, že elektřinu vyrobenou v jedné fotovoltaické elektrárně si rozdělí několik obyvatel nebo se přerozdělí do více budov - školy, nemocnice atd., a to v rámci jedné obce. Slibujeme si od toho výrazně nižší náklady za energie ze strany obcí,” uvedl jednu z podpor pro úspory energií v obcích ze strany ministerstva Jozef Síkela (STAN). Otevřela se i otázka podpory vesnických prodejen a dotačních programů, které MPO vypisuje. Jde o program Obchůdek 2021+, který má zabránit rušení prodejen na venkově. To je v posledních letech velmi časté. „Tento dotační program byl schválen do roku 2025. Do první výzvy se nám přihlásilo 11 krajů a bylo vyplaceno 31 milionů korun, kterými jsme podpořili 427 prodejen. Vnímám tuto podporu jako velmi účinnou, proto ji chceme rozšířit a ještě o dalších pět let prodloužit. Návrh máme připraven a v nejbližším termínu s ním půjdeme na vládu,” představil dotační program ministr Síkela.

Právě jedna z podporovaných prodejen byla cílem druhé zastávky ministerského výjezdu. Venkovský obchůdek v obci Kunětice na Pardubicku, který je provozován v budově obecního úřadu, funguje podle starostky i jako místo pro setkávání obyvatel obce. „Jsem rád, když napřímo vidím, jak funguje podpora na správných místech. Jedná se o základ podpory, ale nezbytné je také zapojení obcí a krajů a posílení jejich rozpočtů. Proto vnímám jako důležité, aby například nyní diskutované zvýšení daně z nemovitosti zůstalo v plné výši obcím,” dodal Síkela.

Ministr průmyslu Síkela dále navštívil českou firmu Explosia a.s. zabývající se výrobou výbušnin, kde jednal s představenstvem a navštívil provoz firmy. Závěr výjezdu patřil tradičně diskuzi se členy a příznivci hnutí STAN. Tématem setkání byla především komunitní energetika, což je zásadní téma pro hnutí STAN.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist