https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/podporme-budoucnost-bez-palmoveho-oleje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Podpořme budoucnost bez palmového oleje

1. února 2018 | Strana zelených
Na dnešek připadá Den bez palmového oleje. Palmový olej patří mezi nejlevnější rostlinné tuky a jeho použití je dnes natolik rozsáhlé, že pronikl do většiny potravinářských odvětví. Má však svou odvrácenou stránku, které bychom všichni měli věnovat zvýšenou pozornost.

Magdalena Davis, místopředsedkyně Zelených a bioložka, k tomu říká:

„Pěstování palmy olejné, ze které se palmový olej vyrábí, způsobuje masivní devastaci tropických deštných ekosystémů. Mnoho rostlinných i živočišných druhů se kvůli palmovým plantážím ocitá na hranici vyhynutí, dramaticky se mění místní mikroklima a zvyšuje se půdní eroze. S plantážemi je spojeno i mnoho sociálních problémů, místní zemědělci přicházejí o způsob, jak si udržet tradiční způsob hospodaření a produkovat potraviny pro lokální spotřebu, zaměstnanci plantáží dostávají příliš nízké mzdy a většina výdělku směřuje za hranice k velkým investorům. V neposlední řadě je tu i zdravotní aspekt, protože kvůli vysokému obsahu nasycených mastných kyselin zvyšuje konzumace palmového oleje riziko aterosklerózy a srdečně cévních onemocnění.

Co s tím? Každý z nás může přispět – stačí si vědomě vybírat výrobky, které palmový olej neobsahují. Že má tento negativní výběr odezvu se potvrzuje už i v českých supermarketech, například někteří výrobci müsli cereálií začali nedávno uvádět na přední straně obalu velkými písmeny “bez palmového tuku”. Pokud budeme jako spotřebitelé konzistentní, možná přispějeme k tomu, že deštné pralesy budou živit své obyvatele ekoturismem a my ve střední Evropě budeme o trochu zdravější.“

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist